Megszavazták a járulékcsökkentést Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkáltatóknak az eddigi 20,8 százalékos nyugdíjjárulék helyett 15,8 százalékot kell fizetniük, az országot hitelező Nemzetközi Valutaalap nem ért egyet az intézkedéssel. Victor Ponta kormányfő szerint ezzel a lépéssel Románia új típusú gazdasági modellt követ.


Megszavazta kedden a román szenátus a nyugdíjjárulék 5 százalékos csökkentéséről szóló törvénytervezetet. A felsőház 109 támogató szavazat és egy tartózkodás mellett fogadta el a kormány tervezetét. A szenátus az első ház, ügydöntő jogkörrel a képviselőház rendelkezik. A várhatóan októbertől hatályba lépő intézkedéssel nem értett egyet Romániát hitelező Nemzetközi Valutaalap (IMF).

Az IMF azért nem értett egyet az intézkedéssel, mert aggályai vannak afelől, hogy a kormány tudja-e pótolni 2015-ben és 2016-ban a járulékcsökkentés okozta mintegy 5 milliárd lej bevételkiesést, és Románia teljesíti-e a vállalt államháztartási hiánycélt.

Céginfo.hu ¨C az üzleti információ

Ha szeretne részletesebb információhoz jutni meglévő vagy leendő üzleti partnereiről, üzleti érdekeltségeikről, pénzügyi helyzetükről, akkor látogasson el a ceginfo.hu oldalra!

A saját igényei alapján kiválasztott előfizetési modulokat itt rendelheti meg

 

Victor Ponta június 12-én jelentette be az intézkedést, amely szerinte adóemelés és a makrogazdasági mutatók módosítása nélkül megvalósítható. A kormányfő szerint ezzel a lépéssel Románia új típusú gazdasági modellt követ, aminek célja a fejlődés és a jólét biztosítása. Románia 2015-től nem akar újabb hitelmegállapodást kötni az IMF-el.

 

(MTI)

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.