Megszorítás a képviselőknél: 600 ezret fognak keresni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bruttó hatszázezer forintos átlagfizetés, megszűnő költségtérítés, szigorú kilométer-elszámolás hivatali benzinkártyára, a parlament által bérelt lakás vagy szállodai szoba – a Népszabadság értesülése szerint ezekre a szigorításokra számíthatnak a parlamenti képviselők a hamarosan elkészülő, az Országgyűlés létszámáról és a képviselők javadalmazásáról szóló sarkalatos törvényben.

Csaknem húsz éve állandó kritika tárgya, hogy a képviselők a fizetésük és juttatásaik tekintetében saját magukra különleges szabályokat alkotnak. Jövedelmük alig követhető, mert több tételből és több helyről adódik össze: képviselői alapdíjat kapnak meg bizottsági pótlékot, költségtérítést, valamint több mint százezer forintos lakhatási támogatást, illetve akadnak, akik egyéb parlamenti megbízásért külön juttatást (jegyzők, frakcióvezetők).

Aki a kormánynak is dolgozik, onnan is külön pénzt húz, ugyanúgy, mint a képviselő-polgármesterek vagy a megyei közgyűlési tagok, elnökök, akik az önkormányzattól is kapnak fizetést. Volt olyan időszak, hogy a parlamenti költségtérítést adómentesen kapták, arról nem kellett elszámolniuk, és ez olyan erejű közfelháborodást váltott ki, hogy meg is szüntették. Az is igaz azonban, hogy a képviselőktől nemcsak a rendezett életmódot, hanem a hivatalukkal járó rendszeres utazást és reprezentálást is elvárják.

A mostani képviselői bérek jelentősen szórnak, a legkisebb fizetés bruttó 400 ezer forint körülmozog, ezt két bizottsági tagsággal vagy valamilyen testületi vezető poszttal 600 ezer forintra lehet feltornászni, a vidéki képviselők jövedelme a magasabb költségtérítéssel felmehet 800 ezerre, a képviselő-kormánytagoknak (államtitkár, miniszter) már 1,2 millió forintra. Orbán Viktor miniszterelnök 1,7 milliót keres, a nagyvárosi polgármester-képviselők 1,5–1,9 millió forintot visznek haza, de van még ennél feljebb is: Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő összjövedelmemeghaladja a havi bruttó 2,2 millió forintot.

A sarkalatos törvényben a Fidesz az eddigieknél átláthatóbb módon kívánja rendezni a képviselők jövedelmét. Információink szerint jelenlegi formájában eltörlik a költségtérítést, a képviselők csak bruttó fizetést kapnakmajd, ami után a mindenkire vonatkozó személyi jövedelemadó szabályai szerint adóznak.

A fizetés legfeljebb két tételből áll, képviselői alapdíjból és a parlamenti tisztségek (bizottsági tag, bizottsági elnök, jegyző, frakcióvezető stb.) után járó pótdíjból. Vidéki út jaikra a költségtérítés helyett parlamenti benzinkártyát kaphatnak. A lakhatási támogatás helyett a parlamenti hivatal bérel nekik lakást vagy szállodai szobát a parlamenti és a bizottsági ülésnapokra. Arról még a Fideszen belül is vita van, hogy ezek az új szabályok mikortól lépjenek életbe, már 2012-től vagy csak 2014-től.

Az azonban már biztosnak tűnik, hogy 2014-től, amikor a felére csökken a parlament létszáma, új összeférhetetlenségi szabályok lépnek életbe, a polgármesterek, a megyei közgyűlési tagok és elnökök nem lehetnek majd egyben országgyűlési képviselők is. Jelenleg a képviselők többségének van önkormányzati posztja, nekik még ebben a ciklusban el kell dönteniük (vagy pártjuk dönti el helyettük), hogy tisztségeik közül melyiket tartják meg.

Forrás: Nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.