Megúszható az adókedvezmény visszafizetése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem minden esetben kell a feltört életbiztosítások után korábban igénybe vett adókedvezményt – büntetéssel is megfejelve – visszafizetni.

Óvatosan a feltöréssel!

Mint ismeretes, a legalább 10 éves időtartamú élet-, vagy nyugdíjbiztosítással kapcsolatban megfizetett biztosítási díj 20 százaléka az SZJA-bevallásban – figyelemmel a törvényben meghatározott jövedelmi és egyéb korlátokra – adókedvezményként igénybe vehető.

Az adókedvezményként levont összeget 20 százalékkal növelten kell az adóhatóságnak bevallani és visszafizetni, ha az azt igénybe vevő rendelkezési jogát a szerződéskötést követő 10 éven belül gyakorolja. A törvény értelmében rendelkezési jog gyakorlásának minősül többek közt a biztosítási szerződés megszüntetése, a visszavásárlás, a rendszeres pénzkivonás, illetve az értékesítés, illetve bizonyos esetekben a kötvénykölcsön felvétele is.

A fentiek szerint kiszámított összeget nem kell azonban megfizetni, ha az adókedvezmény levonását megalapozó befizetés évének utolsó napjától számítva a rendelkezési jog gyakorlásáig 3 év már eltelt.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.