Megvágják a bürokráciát a munka világában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövőre gyorsabban kell döntése jutniuk a munkaügyi ellenőröknek, a munkavédelmi hatóságnak, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos eljárás is rövidül, ha elfogadja az Országgyűlés a bürokrácia csökkentését célzó csomagot. Egyszerűbb lesz felnőttképzési szakértői tevékenységet kezdeni.


Beterjesztette a Miniszterelnökség az Országgyűlésnek „A közigazgatási bürokráciacsökkentéssel összefüggő törvénymódosításokról” címet viselő salátatörvény-monstrumot, amely 110 ponton avatkozik a jogrendszerbe, átírva többek között az állatvédelem, az atomenergia, a temetők és a lőfegyverek használatának szabályozását is. A nehezen áttekinthető, indokolással együtt összesen 152 oldalas törvényjavaslatból alább a Munkajog.hu tematikájába vágó módosítási javaslatokat ismertetjük.

Megnyirbálják

A törvényjavaslat célja a közigazgatási hatóságok által lefolytatott eljárásokra vonatkozó általános és különös szabályok módosításával az állampolgárok és a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, az eljárások egyszerűsítése és gyorsítása: a közigazgatási bürokráciacsökkentés jogszabályi kereteinek megteremtése – olvasható az általános indokolásban. Ezzel együtt a csomag nem vállalkozik a közigazgatási eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló szabályozás teljes felülvizsgálatára.

A jogszabálytervezet újdonsága a függő hatályú döntés bevezetése, ami a hatóság által az ügyfeleknek küldendő, az eljárás megindításáról szóló értesítés helyét veszi át, és igazolja az ügyfél számára, hogy ha a hatóság 2 hónapon belül nem tud érdemi döntést hozni, akkor a kérelmezőt megilleti a kérelmezett jogosultság.

ADÓklub Online 2016 – Androidos okostelefonnal

 

ADÓ szaklap online

ADÓ-kódex szaklap online

Számviteli tanácsadó szaklap online

Áfa-kalauz szaklap online – ADÓ

kérdések és válaszok

Ado.hu Prémium cikkek

Rendelje meg most >>

Változások a munka világban

  • A törvényjavaslat a központi foglalkoztatási, képzési és munkaerő-piaci integrációs programok és kutatási támogatások, továbbá a pályázat alapján nyújtható foglalkoztatást elősegítő támogatások esetében a pályázati felhívásban az elbírálásra nyitva álló határidőt 45 napra csökkenti.

  • A tervezet elfogadása esetén csökken a munkabalesetekhez, a foglalkozási megbetegedésekhez és a fokozott expozíciós esetekhez kapcsolódó adminisztratív teher: ezekben az esetekben a közigazgatási hatósági eljárások ügyintézési határideje 2 hónapról 45 napra mérséklődik.

  • A munkavédelmi hatóság eljárásában az ügyfelek ne legyenek kötelesek külön hatósági (erkölcsi) bizonyítványt vagy a hatóság részére történő adattovábbítást kérni olyan adatok esetén, amelyek állami szerv nyilvántartásában már szerepelnek – szól a térvénymódosítás.

  • A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény úgy módosulna, hogy a hatóságnak az eddigi 2 hónap helyett 45 nap alatt döntésre kell jutnia.

  • A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvény értelmében a keresőképtelenség idejére a rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell, ugyanakkor a keresőképtelenség miatti szüneteltetés időtartamával az ellátás meghosszabbodik. Ha az ügyfél keresőképtelenné válik, akkor rehabilitációs ellátásban nem, csak jövedelme után betegszabadságban, táppénzben részesülhet (a heti munkaidő nem haladhatja meg a 20 órát). Tekintettel arra, hogy a keresőképtelenség idejével a rehabilitációs pénzbeli ellátás időtartama meghosszabbodik, a rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósításának szüneteltetése szociálisan hátrányosan érinti az ügyfeleket, továbbá indokolatlanul növeli a bürokratikus terheket. Ezen változtatna a törvényjavaslat úgy, hogy a rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását nem kell szüneteltetni az ellátott keresőképtelensége okán, valamint az ellátás folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a keresőképtelenség időtartamával.

  • A rehabilitációs pénzbeli ellátásra jogosultság megszűnésére vonatkozó rendelkezést is pontosítja a tervezet, tekintettel arra, hogy az ellátásra való jogosultság az ellátás időtartamának leteltével is megszűnik, azonban a jogszabály erre vonatkozó rendelkezést nem tartalmaz. A módosítással az ellátás időtartamának leteltével történő megszűnésről az eljáró hatóságnak nem kell döntésben rendelkeznie, amely az adminisztrációs terhek csökkenését eredményezi.

  • A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos eljárás esetén az ügyintézési határidő 50 nap lesz a tervezet elfogadása esetén.

  • A felnőttképzésről szóló törvény felnőttképzési szakértői tevékenység folytatására vonatkozó rendelkezéseinek módosításai a felnőttképzési szakértői tevékenység megkezdésével járó bürokratikus terhek csökkentését célozzák. A hatályos rendelkezések szerint az említett tevékenységet hatósági engedély alapján lehet végezni. Ezen túl engedélyezés helyett a tevékenység bejelentése elegendő lesz, különös tekintettel arra, hogy az eljárásban ellenérdekű ügyfél nem vesz részt. A módosítás a tevékenységhez szükséges feltételeket, az anyagi jogi előírásokat nem érinti, így a szakmai garanciák nem sérülnek, azonban a tevékenységet folytatni szándékozó személy számára egyszerűbbé és kiszámíthatóbbá válik a tevékenység megkezdéséhez szükséges adminisztratív feltételek teljesítése. Bár a büntetlen előélet és a foglalkozástól eltiltás hiánya továbbra is feltétele a jogosultságnak, a bejelentés mellékleteként nem kerül előírásra a hatósági (erkölcsi) bizonyítvány vagy a hatóság részére történő adattovábbításra irányuló kérelem, tekintettel arra, hogy az adattovábbításra és az adatkezelésre a felhatalmazást törvény biztosítja minden olyan közigazgatási hatóság számára, amelynek eljárásában vagy ellenőrzése során a bűnügyi nyilvántartási rendszerben kezelt adatok alapján megállapítható tényt kell igazolni.

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

Jövőre jönnek a változások

A törvény egyes rendelkezései – elfogadásuk esetén – 2015. december 31-én, mások pedig 2016. január 1-jén lépnek hatályba.

Azok a módosítások, melyek alkalmazása nehézséget okozna folyamatban lévő eljárások esetén, a módosított rendelkezéseket csak a hatálybalépésüket követően indult eljárásokban kell majd alkalmazni.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.