Mi lesz az étkezési jegyekkel? Ülésezett az OÉT


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány már több, korábban a szociális partnerek által megfogalmazott javaslatot beépített a jövő évi adó- és áfatörvények tervezetébe, és készek vagyunk az OÉT további, szakmailag értékelhető javaslatait is a kormány elé vinni és megvitatni a parlamenti vitával párhuzamosan – jelentette ki Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára a legutóbbi érdekegyeztető tanácsi ülésen elhangzottakat értékelve.

Mivel a kormány mindkét tárgyalópartnere elutasította a kis adók tervezett összevonását, a társadalombiztosítási járulékok egy számlára való befizetésével kapcsolatos elképzeléseket, a szakállamtitkár további egyeztetést javasolt a témában, csakúgy, mint az adómentesen adható juttatások emelése ügyében. A szakszervezetek szeretnék a melegutalványok értékhatárát 12, a hidegétkezési utalványokét 6, míg az iskolakezdési támogatásét 24 ezer forintra emelni. Utóbbi esetében elfogadhatónak tartanák, ha a minimálbér 35 százalékában határoznák meg az értékhatárt.

Fenntartásokkal, de támogatták a szakszervezetek a feltételekhez kötött tízszázalékos társasági adó bevezetését az 50 millió forintnál kisebb forgalmat bonyolító vállalkozásoknál, a kormány pedig ígéretet tett az egyeztetés folytatására. Ahogyan a mulasztási bírságok differenciálásával kapcsolatos munkáltatói javaslat esetében is: már készül a mulasztás súlyának megállapításáról szóló szövegjavaslat. A tárca szakértői most az összes bírságnál felülvizsgálják a jogszabályokat a működési költségekre fordítható felhasználás lehetősége miatt. A bírságösszegek emelését ért kritikákkal viszont nem értenek egyet. Karácsony Imréné elismerte, hogy ellentmondás van a törvény és a végrehajtási rendelete között, és már van is arra vonatkozó kormánydöntés, hogy ezt föloldják, az azonban bizonyos, hogy az árkiegészítést nem alkalmazhatják veszteségtérítésre a közlekedési társaságok.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.