Mihályi Péter: A korrupció mint bűnbak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ma közmegegyezés van arról, hogy Magyarországon különösen súlyos és egyre növekvő mértékű a korrupció. Ez egyszerűen nem igaz. Mégis, mára a pártok olyan közhangulatot teremtettek, amely a korrupciót tekinti minden gond legfőbb okának. Ez a hamis konszenzus sehova sem vezet. A korrupció leleplezése a rendőrség és az oknyomozó újságírók dolga, a politikusok ne használják a korrupció vádját karaktergyilkolásra.

1. Több felmérés is bizonyította, hogy a felnőtt magyar népesség túlnyomó és növekvő többsége elutasítja a versenyvilágot, a kapitalizmust és a globalizációt, s bár a szocializmust, a KGST-t és a vasfüggönyt sem kívánja vissza, mégis nosztalgiával gondol vissza a Kádár-korszak viszonylagos anyagi biztonságára és egyenlőségére. Ebből az ellentmondásból kivezető útnak tűnik azt gondolni és mondani, hogy minden mai bajunk oka a korrupció, mindenért a korrupt politikusok, üzletemberek, rendőrök, orvosok stb. felelősek. Az ország közmegegyezéssel bűnbakká kiáltotta ki a korrupciót. Így vezeti le a kapitalizmussal, a globalizációval és a parlamentáris, közvetett demokráciával szembeni idegenkedését a magyar közvélemény. Két évtizeddel a rendszerváltás után, és néhány hónappal a választások előtt, a közvélemény és a politikai pártok ennél alkalmatlanabb közös nevezőt nem is találhattak volna a köz ügyeinek megvitatásához.

2. Kétféle korrupció van.

A szocializmusban, vagyis a hiánygazdaságban az eladót vesztegetik meg a vásárlók. Ez sok apró vesztegetést jelent. A kapitalizmusban, vagyis a keresletkorlátos gazdaságban viszont a vevőt – többnyire a nem a saját pénzét költő közületi vevőt, vagyis az államot képviselő hivatalnokot –vesztegetik meg a nagy eladók. Ez kis számú nagy vesztegetés. A kis korrupció a puha diktatúra körülményei között született, de – jóval szűkebb körben – ma is velünk él. (Ki ad ma jattot a hentesnek?)

A nagy pénzek mozgatásával járó üzleti korrupció csak a piacgazdaságokra jellemző. Paradox módon a sok tízezernyi kis korrupció erősebben rongálja a közmorált, mint egy tucatnyi nagy korrupciós ügy. A bűnbakképzés mechanizmusa akkor tud csak működni, ha sokaknak van személyes korrupciós tapasztalatuk.

3. A magyar büntetőjog a „korrupció” kifejezést csak elvont összefüggésekben használja, konkrétan ilyen bűncselekmény nincs. A köznyelv tucatnyi gazdasági bűncselekményt sorol ebbe a kategóriába, ami valójában más jellegű (hivatali visszaélés, hanyag és hűtlen kezelés, vesztegetés, sikkasztás, csalás stb.). A Btk. a korrupciós cselekményeket elsősorban a közélet tisztasága elleni bűncselekmények körében tárgyalja. Minden ilyen esetben arról van szó, hogy valamilyen – politikai, gazdasági vagy erkölcsi – hatalom letéteményese által delegált hatalommal önérdekből viszszaélnek, azt nem a delegáló elvárásai szerint gyakorolja. Ez lehet vesztegetés és/ vagy befolyással való üzérkedés.

4. Bizonyított tény, hogy a magyar közvélemény elnéző a kis korrupcióval szemben. Legalább két okból:…..

A tanulmány teljes terjedelemben a www.nol.hu honlapon olvasható

Forrás: Népszabadság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.