Miként számoljuk el az idegen ingatlanon végzett beruházást? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idegen ingatlanon elvégzett beruházás kusza számviteli és adójogi halmazban mutat utat legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A szaklapban ezen túl olvashat az EKÁER új szabályairól és a pénzmosás gyanúját felkeltő gazdasági eseményekről. A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2017/1-es számát itt rendelheti meg.


A beruházással kapcsolatban sok feltételre kell figyelni annak érdekében, hogy a bekerülési érték és értékcsökkenés a számviteli elveknek megfelelően kerüljön megállapításra. Tovább bonyolódik a helyzet, ha a beruházást nem saját ingatlanon, hanem idegen ingatlanon végezzük, melyből számtalan variáció lehetséges annak függvényében, hogy melyik fél, milyen feltételekkel, mikor végzi, és az eredményt bármilyen formában átadja-e a másik félnek. Az adózási konzekvenciák pedig csak a habot jelentik a tortán. Ebben a kusza számviteli és adójogi halmazban mutat utat a Számviteli tanácsadó idei első számában megjelent Idegen ingatlanon végzett beruházások elszámolása című cikk.

Tavaly jelentősen módosult az EKÁER szabályozása; egyes módosítások komoly jogértelmezési problémákat okoztak, melyek jogszabályi feloldása részben 2016-ban megtörtént, de több kérdés továbbra is tisztázásra vár. Ahogy az adózási területen megszokhattuk, csak a változás állandó, így a 2017-es év is tartogat újdonságokat. Az EKÁER-változások és speciális esetek című írásban a szerző áttekinti a közelmúlt jelentősebb módosításait, a nyitott kérdéseket, és elmondja, mire számíthatunk 2017-ben.

A pénzügyi információs egységként működő hatóság, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Központi Irányítás Pénzmosás Elleni Információs Irodája hatósági felügyeleti ellenőrzéseket végez a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján folytatóknál a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény által előírt kötelezettségek teljesítésének a vizsgálata céljából. A Pénzmosás gyanúját felkeltő gazdasági események című cikkében a Számviteli tanácsadó részletesen ír a pénzmosásra utaló adatok, tények, körülmények megállapításakor figyelembe veendő szempontokról, melyeket példákkal szemléltet.

A bottom-up és az ellenáramlatú üzleti tervezés folyamatának IT támogatása című cikkben a szerző a tervezési folyamat elméletének áttekintését követően egy esettanulmányon keresztül mutatja be a tervezés során felmerülő gyakorlati problémákat és megoldási lehetőségeket. A tervezési folyamat támogatására fókuszál, különös tekintettel az információáramlásra, tervalkuk lebonyolítására, valamint az adatok konzisztenciájára.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2017/1-es számát itt rendelheti meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.