Minden harmadik keresőképes magyar jól járhat a családi adózással


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az összes keresőképes magyar munkavállaló minimum egyharmadának több maradhat a pénztárcájában, ha az új kormány jövő januártól valóban bevezeti a családi adózást, mondta el az mfor.hu-nak Gerendi Zoltán. A BDO Forte ügyvezető igazgatója szerint a költségvetés sem sínyli meg komolyabban az intézkedést, mivel a kedvezményezett családok a plusz pénzt várhatóan elköltik, azaz a kieső adóbevétel jelentős része áfa formájában visszaáramlik majd az államkaszába.

Megerősítené a középréteget és jelentősen leegyszerűsítené a családtámogatások rendszerét a családi adózás, mondta el az mfor.hu kérdésére Gerendi Zoltán. A BDO Forte könyvvizsgáló és adótanácsadó csoport ügyvezető igazgatója szerint bevezetésével a keresőképeseknek legalább harmada jól járna – leginkább azok, akik kettőnél több gyereket nevelnek. A szakértő arra vonatkozóan nem kívánt becslésekbe bocsátkozni, hogy éves szinten mennyivel maradhat több a családok kasszájában.

A jól keresők örülhetnek leginkább?

Azt – a konkrét számok ismerete híján – szintén nehéz lenne megmondani, hogy a fizetés nagyságát tekintve pontosan kiket érint majd legkedvezőbben a változás. A példaként vett francia rendszerben leginkább a magas jövedelmű, de nem a leggazdagabb családok jártak jól.

Mint ismert, Matolcsy György, a Nemzetgazdasági Minisztérium leendő vezetője a HírTV Kontraszt című vasárnapi műsorában jelentette be, hogy a tervek szerint 2011. január elsejétől, a három éves adóreform második lépéseként bevezetik a családi adózást.

Tájékoztatása szerint ez a francia adórendszerre fog hasonlítani, ahol az első gyermek után is jár adókedvezmény, a második után több, de a legtöbb három után. Igaz, a kedvezményt bizonyos jövedelemhatár felett megvonják, azaz a „milliárdosok, milliomosok nem kaphatnak ugyanolyan adókedvezményt, mint a közepes jövedelmű középosztálybeliek.”

A franciáknál több lett a gyerek, de…

A családi adózás bevezetésének egyik nem titkolt célja egyébként éppen az, hogy ösztönözze a magyarok uniós összehasonlításban is alacsony gyerekvállalási hajlandóságát. A franciáknál például ezáltal sikerült növelni a gyerekszámot, mégha mintegy évtizednyi késéssel is, mondta el a Népszabadságnak Stefán-Makay Zsuzsanna.

Igaz, a francia demográfiai kutatóintézet munkatársa szerint a sikerhez több intézkedés együttes hatása kellett. Például az is nagy könnyebbséget jelent, hogy Franciaországban a munkába visszatérő nők könnyen elhelyezhetik gyereküket (a magyarországinál ugyanis jóval több a bölcsődei férőhely), ráadásul részmunkaidős állásokból is nagyobb a kínálat.

Hasonló, átfogó intézkedéscsomagban gondolkozik a Fidesz is: a tervek között szerepel például a gyes visszaállítása három évre és az édesanyák részmunkaidős foglalkoztatási esélyének növelése, közölte a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában Soltész Miklós, aki a leendő Orbán-kormányban várhatóan a szociális területért felel majd államtitkárként.

Visszajön az áfában

A családi adózás másik kinyilvánított célja az adórendszer igazságosabbá tétele a gyereket nevelők számára, ami – Gerendi Zoltán szerint – teljesülni is fog. Szerinte ez már csak azért is szükséges, mivel ők jelenleg csak minimális kedvezményt kapnak az adózásban.

A szakember úgy véli, a családok a náluk maradt pluszpénzt nagyrészt el fogják költeni, ami növeli a fogyasztásra kivetett adókból, így az áfából származó költségvetési bevételeket. Ez pedig nagyrészt kompenzálhatja azt a bevételkiesést, amit az okoz, hogy a családi adózással – bizonyos jövedelem alatt és gyerekszám felett – gyakorlatilag megszűnik a személyi jövedelemadózás.

Szigoríthatják a szocpolt

A még mindig fennmaradó „hézagot” pedig egyéb forrásokból, akár a családi pótlék rendszerének szigorítása nyomán keletkező megtakarításból is ki lehet majd kipótolni. Mint ismert, az új kormány azoknál a családoknál, amelyek gyermeküket nem járatják rendszeresen iskolába, „átalakítaná a juttatási rendszert”, a felnőtt családtagokat pedig közmunkában való részvételre és képzésre késztetné.

Igaz, Soltész Miklós szerint ez nem jelenti a támogatás elvonását. Az új rendszer inkább „biztató lesz” – azt nem lehet megtenni, hogy ezeket a sokszor egyébként is nagyon szegény családokat még nagyobb nyomorba döntik. Figyelmeztetésre viszont – tette hozzá – szükség van, hogy a társadalmi szolidaritás jogos elvárásokkal jár.

Forrás: Menedzsment Fórum


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.