Módosítani kell a német és osztrák adózást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság adózási rendszerének módosítására szólította fel Németországot és Ausztriát, és ha két hónap múlva sem hoznak módosító törvényt jövedelemadózási gyakorlatukra, akkor a két állam az Európai Bíróság elé kerülhet.

Németországban a nem németországi lakosok, elsősorban külföldi művészek, sportolók jövedelmét adóztatják Brüsszel szerint diszkriminatív módon, mert ezek az (egyébként egykulcsos alapon adózó) adóalapból csak rendkívül bonyolult procedurák révén tudnak költségleírásokat végrehajtani, ha egyáltalán, gyakorlatilag a teljes összegre kell adót leróniuk.

Ausztriában a külföldön jövedelemre szert tevő osztrákok adóztatási gyakorlatát is kifogásolja Brüsszel, amely szerint a belső piaci elvekkel nem egyeztethető össze a megkülönböztető eljárás. Ausztria esetében is lényegében a költségleírások lehetőségének kizárása áll fenn a külföldi jövedelem esetében. Az EU szerint emiatt mindkét ország említett adózási gyakorlata a tőke szabad mozgásának védelmét, az egységes uniós piac egyik alapelvét is sérti.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.