Monstre csomaggal készül a PM


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ősszel a kormány által az Országgyűléshez benyújtásra tervezett jogszabályjavaslatok közel felét a Pénzügyminisztériumnak kell előkészítenie – derül ki a kormány jogalkotási programjából.

A menetrend rendkívül erőltetettnek tűnik, különösen annak fényében, hogy a nyár vége és az ősz eleje a törvényi kötelezettségeknek megfelelően az előző évi zárszámadás és a következő évi költségvetés megtervezésének, illetve összeállításának időszaka. A kétharmados többséget igénylő javaslatok nélkül 40 tételből álló jogalkotási listáról idáig hét törvényszöveg került a T. Ház elé, míg a hegyközségekről szóló szabályozás esetében a kabinet máris egy csúszással büszkélkedhet a júliusra tervezett benyújtáshoz képest.

Az államháztartás korszerűsítésénél megtorpanás látszik

Bár a kormány szerint a törvény-előkészítés jelenlegi állapota szerint október végéig a parlament elé kerülhet a többtucatnyi javaslat, a korábbi tapasztalatok alapján ez legalábbis kétséges. Az értékpapírosítási tranzakciók számának növekedését, illetve az ilyen tőkepiaci ügyletek elterjedését ösztönző rövidebb törvényjavaslatot például már tavaszra ígérte a pénzügyi tárca, azonban más új, de már augusztusban benyújtásra kerülő elemekkel ellentétben ez csak októberre várható.

Szintén korábbi ígéret a költségvetési szervek jogállását és gazdálkodását alapjaiban módosító szabályozó javaslat, amely az évek óta halogatott államháztartási reformcsomag egyik fontos része lehetne. Ennek egy másik alappillére lehet a költségvetési hivatalról szóló törvényjavaslat, amelyet – az előzőhöz hasonlóan szeptemberre – ígér a pénzügyi tárca. A többpárti egyeztetést igénylő előterjesztés esetében már egy kismértékű csúszás is kétségessé teheti a hivatal jövő év január elsejei indulását. A tavaszi sikertelen vállalásból tanulva ugyanakkor már nem szerepel a listában az 1992-es, számtalanszor módosított államháztartási törvény átdolgozása, illetve a közfeladatok újraszabályozása sem.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.