MSZP-vétó: a vagyonadó nem lesz leírható az szja-ból


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Teljesen eltérően ítélik meg az SZDSZ-ben, hogy sikeres volt-e a párt tevékenysége az adórendszer átalakításában. Mégis elképzelhető, hogy jövő héten megszavazzák a jövő évi adócsomagot. A parlament véglegesítette a vagyonadó tervét: eszerint nem kell fizetnie az adót annak, akinek egyetlen ingatlan van a tulajdonában és az 30 millió forintnál kevesebbet ér.

Az MSZP tartotta magát korábbi fogadalmához, és csak a kormány által támogatott módosító indítványokat engedte át az adórendszer átalakításáról szóló szavazásokon hétfő este. A két legfontosabb elem a közteherviselésről szóló törvény módosítása volt, valamint a vagyonadó elfogadása. Mivel a Fidesz mindkettőt elutasítja, a jogszabályváltozások sorsa az SZDSZ kezében van.

A liberálisok megosztottak voltak a szavazás után a kérdést illetően. Egyértelmű sikerként értékelik például az szja sávhatárok módosítását, melynek értelmében jövőre évi 5 millió forintig, 2011-től 15 millió forintig 17 százalékos lesz az adókulcs, vagyis gyakorlatilag megvalósul az egykulcsos adózás Magyarországon. Ugyanígy sikernek tartják, hogy egyszerűsödik az adórendszer, számos kis adót összevonnak, ugyanakkor megmarad az innovációs járulék, amit az MSZP eltörölt volna.

Végleges formát öltött a vagyonadó

A képviselők megszavaztak több vagyonadóval kapcsolatos módosítót is. A végleges formába öntött elképzelés szerint nem kell fizetnie az adót annak, akinek egyetlen ingatlan van a tulajdonában és az 30 millió forintnál kevesebbet ér. Annak sem kell az ingatlanadót megfizetnie, akinek ugyan két lakása van, de az első 30 milliónál, a második pedig 15 millió forintnál kevesebbet ér – az elsőben pedig életvitelszerűen lakik.

Ha valaki már három ingatlannal is rendelkezik, annak mindenképpen kell adóznia harmadik lakása után – méghozzá az első forinttól -, az első két ingatlannál azonban mentesül az adófizetési kötelezettség alól. Ezzel részben megvalósult az a javaslat, miszerint az ingatlanadó fizetési kötelezettség megállapítása esetén az egyes lakások értékét ne külön-külön, hanem összesítve is vegyék figyelembe.

A harmadik ingatlantól kezdve tehát a teljes érték után kell fizetni – akkor is, ha az ingatlan értéke még a 15 millió forintot sem éri el. Az SZDSZ módosító javaslata értelmében 30 millió forintos értékig 0,25 százalékos lesz a kulcs – ez abban az esetben is így lesz, hogyha csak egyetlen, 30 milliónál értékesebb ingatlan után kell adót fizetni -, 30 és 50 millió forint közötti részre 0,35 százalékos, 50 millió forint értékhatár felett pedig 0,5 százalékos.

Kóka János frakcióvezető környezetében többek között sikerként értékelik, hogy a vagyonadó esetében 30 millió forintig a korábbi elképzelések szerinti 0,35-ről 0,25 százalékra csökken az adó mértéke.

Mégis megosztott az SZDSZ?

A vagyonadó esetében ugyanakkor megosztott az SZDSZ frakció. Böhm András a szavazás után azt nyilatkozta a Hírszerzőnek, hogy szerinte egyetlen lényeges módosító indítványukat sem sikerült elfogadtatniuk, így szerinte ebben a formájában nem támogatható a tervezet – hangsúlyozva ugyanakkor, hogy ez a saját véleménye, az SZDSZ frakció jövő hétfőn dönt. A liberálisok megosztottak az ügyben, senki nem merte megjósolni, mit határoznak majd a jövő héten. Kóka Jánost a szavazás után nem tudtuk utolérni.

Az SZDSZ számos kifogással élt a kormány vagyonadó-javaslatát illetően, és sok módosító javaslatot nyújtott be előzetesen. A liberálisok számára a neuralgikus pontok többek között a következők: az adó legyen leírható a személyi jövedelemadóból, önkormányzati beszedésű legyen, és vonatkozzon az üzleti ingatlanokra (irodák, gyárak, stb.) is.

Az MSZP számára azonban ezek elfogadhatatlanok voltak. Mint a költségvetési bizottság egyik szocialista tagja lapunknak elmondta, van, amit elvből elutasítanak, másnak a gyakorlati megvalósíthatóságát tartják irreálisnak. „”Ha a vagyonadó levonható lenne a személyi jövedelemadóból, az az egésznek az értelmét kérdőjelezné meg”” – mondta forrásunk az első kategóriával kapcsolatban, míg a másodikra példaként az üzleti ingatlanok bevonását említette.

Mint mondta, elviekben ők is egyetértenek, de ma egyszerűen nincs olyan ingatlan kataszter, amely alapján meg lehetne határozni, hogy egy-egy üzleti ingatlan mennyibe kerül, hogy viszonyul egymáshoz a könyv szerinti és a forgalmi értéke, így amennyiben kiterjesztenék az adót ezekre is, „”perek tömegére”” számíthatnának, ami végül teljesen ellehetetlenítené ezt az adófajtát. „”Ennek pontos kidolgozása már legyen a következő kormány feladata”” – mondta a képviselő.

Oszkó nem ért egyet az szja-kedvezménnyel

Alapvetően a magyar gazdaságnak arra van szüksége, hogy a termelő tevékenységek után kevesebb adót vonjunk el – mondta a Hírszerzőnek múlt héten a pénzügyminiszter. Hibásnak tartanám, ha az alapján adnánk kedvezményt, hogy kinek van ingatlanvagyona és kinek nincs. Ha a vagyonadót leírhatóvá teszem, akkor a nem termelő tevékenységeket is adókedvezménnyel támogatom. Ez nem cél – magyarázta Oszkó Péter.

Úgy tudjuk, Kóka János folyamatosan tárgyal Oszkóval egy, a liberálisok számára vállalható kompromisszumról, de ez nem ígérkezik könnyűnek az MSZP jelenlegi helyzetében. „”Az MSZP éppen most szeretné baloldali karakterét erősíteni, ebben a helyzetben öngyilkosság lenne egy kiterjesztő jellegű módosításba belemenni”” – jellemezte a frakció hangulatát egy fiatal szocialista a Hírszerzőnek. Nem számít megegyezésre egy budapesti liberális ügyvivő sem.

Szocialista forrásunk még a hétfő esti döntés előtt elmondta, ők csak azokat a módosítókat fogják támogatni, amelyeket a kormány is támogathatónak ítélt – a feljebb felsoroltak közül egyik sem tartozik ezekbe, legfeljebb olyan, kevésbé lényeges részek, mint hogy az iparűzési adóból, vagy a lakás kiadásából származó jövedelmet terhelő adóból levonható legyen a vagyonadó, vagy hogy ha kiskorú nevén van ingatlan, akkor az az adómennyiség, amit utólag kell megfizetni, a nagykorúvá válás után, ne legyen kamattal terhelt.

Az se baj, ha nem lesz vagyonadó

Az MSZP szerint ugyanakkor a legfontosabb a költségvetés bevételeinek szempontja, így az sem lesz tragédia, ha esetleg nem kap többséget a törvénytervezet. „”Olyan nem fordulhat elő, hogy a kormány javaslatát módosító indítványokkal szétbombázzák, hiszen a Fidesz az egész koncepciót eleve elutasítja. Ha pedig a tervezetet csak az MSZP támogatja majd, és emiatt nem kap többséget, akkor elmarad a tételes EHO csökkentése, hiszen a tervezet ezt is tartalmazza, vagyis az adóegyensúly nem sérül”” – mondta forrásunk.

Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke a Hírszerzőnek elmondta, a PM külön-külön tárgyal a pártokkal, az egykori koalíciós partnerek erről nem folytatnak hivatalos párbeszédet, így ezek állásáról sem tud beszámolni.

Forrás: Hírszerző


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.