NAV-figyelő, 33. hét: változások az Online Számlázó Programban


Az e heti NAV-figyelőben az adattörlő kód szabályozásának újdonságairól is olvashat.

Az adattörlő kód szabályozásának változásai

A tartós adathordozók végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kód igénylésének és átadásának szabályai 2024. augusztus 21. napjától megváltoznak.

A NAV a kereskedő, az online piac, illetve az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetőjének az elektronikusan benyújtott kérelmére legenerálja az adattörlő kódot és azt kiadja az igénylőnek.

Adattörlő kód igénylésére kötelesek az alábbi személyek:

  • az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője, ha a tartós adathordozó eszköz értékesítését igazoló számviteli bizonylatot online számlázási funkcióval rendelkező programmal állították ki, és a kereskedő nem nyilatkozott úgy, hogy ő maga akarja az adattörlő kódot a fogyasztónak átadni,
  • az online piac működtetője, ha a tartós adathordozó eszköz online piac igénybevételével került értékesítésre, és a kereskedő nem nyilatkozott úgy, hogy ő maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak, továbbá
  • a kereskedő, amennyiben a tartós adathordozót nem online piac vagy online számlázási funkcióval rendelkező program igénybevételével értékesítette, vagy ha a tartós adathordozót online piac vagy online számlázási funkcióval rendelkező program igénybevételével értékesítette, azonban a kereskedő úgy nyilatkozott, hogy maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak.

Az adattörlő kód igénylését az erre köteles személy kizárólag elektronikus úton teheti meg, a NAV-hoz benyújtott SORSZIG jelű nyomtatványon. A NAV a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül megküldi az adattörlő kódot az igénylő részére.

A kiadott, de a fogyasztó részére még át nem adott adattörlő kódokról az igénylő köteles nyilvántartást vezetni. A nyilvántartás formája és tartalma részletesen nem kötött, de világosan ki kell derülnie belőle, hogy mely adattörlő kódokat mikor igényelték és ezek közül melyeket adták át a fogyasztónak. A fogyasztónak átadott adattörlő kódokról adatszolgáltatás szükséges a NAV részére.

Az adattörlő kódok igénylésével és felhasználásával kapcsolatosan további információk érhetők el a NAV honlapján. A témában további információkat tartalmaz NAV 10. számú információs füzete, amely a NAV honlapján érhető el.

Változások az Online Számlázó Programban

Jogszabályváltozás következtében 2024. augusztus 21. napjától a NAV biztosítja az Online Számlázó programban a tartós adathordozó eszközök értékesítéséről kiállított számlákon az adattörlő kódok rögzítését.

A jogszabályváltozás miatt az Online Számlázó programban az elsődleges felhasználónak el kell fogadnia a módosult Általános Szerződési Feltételeket (ÁSZF), az első belépés alkalmával. A másodlagos felhasználók csak ezt követően tudnak bejelentkezni a programba.

A NAV-figyelőben a fentieken túl az érvényes NAV-számlaszámokról olvashat, és friss adótraffipax-információkat is talál.

A cikk szerzője Kertész Gábor, az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.

2024. szeptember 12.

Részesedés bejelentésének lehetősége

Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.