NAV-figyelő, 38. hét: jó tanácsok volt katásoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ne feledjük, a KIVA vagy TAO hatálya alatt tovább működő volt KATA alany cégek is előleget fizetnek.

Bővült a régi KATA-sokat érintő gyakori kérdések köre

A NAV honlapján folyamatosan frissíti a gyakran ismételt kérdéseket, amelyek a korábbi KATA-s vállalkozók adózásával kapcsolatban merülnek fel.

A gyakran ismételt kérdések kategóriákra bontva találhatók:

  • Az új KATA-val kapcsolatos gyakori kérdések
  • Az átalányadózással kapcsolatos gyakori kérdések
  • A vállalkozói jövedelemadózással kapcsolatos gyakori kérdések
  • Egyéb gyakran ismételt kérdések (különösen: KIVA)

A kérdések között az átállásra vonatkozó praktikus információk, a kötelezően vezetendő nyilvántartásokról, összeghatároktól, adminisztratív feladatokról, a kiegészítő tevékenységként végzett egyéni vállalkozásról és sok másról szóló kérdésre olvashatunk részletes választ az adóhatóság honlapján.

Volt KATA-s cégekkel kapcsolatban felmerülő kérdések

Mivel a cégek KIVA-, illetve TAO-alanyként 2022. szeptember 1-jével a számviteli törvény hatálya alá kerülnek, nyilvántartási kötelezettségük teljesítése során a számviteli törvény rendelkezéseit figyelembe kell venniük. A gazdálkodó szervezetnek – leltár alapján – nyitómérleget kell készíteniük. A nyitómérleget – a számviteli törvény általános szabályától eltérően – könyvvizsgálóval NEM kell ellenőriztetni.

Szeptember 1-jével a bt.-nél, kkt.-nél, egyéni cégnél, illetve az ügyvédi irodánál új üzleti év (adóév) indul. Erről az üzleti évről kell majd a számviteli beszámolót készíteni.

Külön ki kell emelnünk, hogy a TAO hatálya alá kerülő volt KATA-s cégek esetében társasági adó előleg fizetési és bevallási kötelezettség van. Az áttérést követő 60 napon belül (jelen esetben 2022. november 2-ig) kell a társaságiadó-előleget bevallani a 2243TAO jelű bevalláson.

Az előlegeket a KATA-alanyiság megszűnését követő naptól az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig kell feltüntetni a bevalláson. Ez azt jelenti, hogy 2022. szeptember 1-jei áttéréskor a 2243TAO jelű bevalláson 2022. szeptember 1-jétől 2023. június 30-áig terjedő bevallási időszak kell, hogy szerepeljen.

A negyedéves TAO-előleg összege az utolsó KATA hatálya alatt töltött adóévi (tehát a 2022. január 1-2022. augusztus 31-e közötti időszaki) bevétel évesített összegének 0,25 %-a.

A KIVA hatálya alá kerülő volt KATA-s cégek esetében az előlegbevallást a 22KIVA jelű nyomtatványon a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig kell benyújtani és legkésőbb eddig az időpontig az adóelőleget is meg kell fizetni.

Az első előleg bevallás és befizetés esedékessége – a 2022. szeptember 1. és 2022. szeptember 30. közötti időszakot érintően – 2022. október 20-a lesz.

A régi KATA adózó cégekre vonatkozó könnyítés igénybevételének utolsó napjai

Ahogyan arról már beszámoltunk, korábban a KATA hatálya aló tartozó gazdálkodó szervezeteket érintő (például: Bt.) fontos határidő szeptember 30-án lejár.

Amennyiben a gazdálkodó szervezet úgy dönt, hogy a régi KATA megszűnése után nem folytatja tovább működését, úgy ennek a legegyszerűbb módja az egyszerűsített végelszámolás, amelyet az adóhatóság felé a T201T jelű nyomtatványon lehet bejelenteni.

Az általános szabályok alapján mindaddig, amíg a céget nem törlik (ez még egyszerűsített végelszámolás esetén is több mint egy hónap a törvényi szabályozás miatt), a korlátlanul felelős tagok nem tudják egyéni vállalkozóként folytatni tevékenységüket.

Ezt a problémát orvosolja egy jelenleg hatályos kormányrendelet azzal, hogy ha a régi KATA alól kieső közkereseti és betéti társaságok 2022. szeptember 30-ig bejelentik az egyszerűsített végelszámolásukat az adóhatóság felé, akkor a társaságok kisadózóként bejelentett tagja már e bejelentés napjától felvehető az egyéni vállalkozói nyilvántartásba.

Ebben az esetben a megszorító előírását nem kell figyelembe venni, tehát az érintett tag – kivételesen – a cég törlése előtt elkezdheti tevékenységét egyéni vállalkozóként. A könnyítő szabály alkalmazása szempontjából a szeptember 30-ai határidő jogvesztő.

A NAV-figyelőben a fentieken túl arról is olvashat, hogy az Online Számlázó mobilalkalmazás nem működik az iOS 16-os rendszeren, miként tájékoztat az adóhatóság adóigazgatási döntéseiről, és hogy hol kattog az adótraffipax.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.