Bejegyzések kata 2022 címkével

Adó Online Podcast: az új kata szabályozás
2022. november 23. Adó

Adó Online Podcast: az új kata szabályozás

Az elmúlt néhány hónap „KATA zajában” kíván rendet tenni dr. Kovács Ferenc okleveles adószakértő, az Adó szaklap főszerkesztője, aki podcastunkban összefoglal minden fontos tudnivalót az új rendelkezésekről, hogy egyben, egy helyen tudja meghallgatni.

Katából az átalányadóba – néhány hasznos információ
2022. október 17. Adó

Katából az átalányadóba – néhány hasznos információ

Még két hét áll rendelkezésre azoknak a korábbi katás egyéni vállalkozóknak, akik a törvényi változások nyomán 2022. szeptember 1-jétől nem tudnak, vagy nem akarnak a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya lenni, hogy eldöntsék, az említett időponttól kezdődően adókötelezettségüket a személyi jövedelemadó szerinti átalányadózás keretében kívánják-e teljesíteni. 2022. október 31-éig lehet bejelenteni ugyanis, ha az említett személyek 2022. szeptember 1-jétől az átalányadó hatálya alá szeretnének tartozni (ilyen bejelentés megtétele hiányában kötelezően a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai vonatkoznak rájuk).

KATA változások 2022
2022. augusztus 30. Adó

KATA változások 2022

Az Adó Online Alapozó podcast különkiadásában a KATA 2022. szeptember 1-jei változásairól lesz szó. Összefoglaljuk milyen lehetőségei vannak azoknak, akik augusztus 31-ig a régi KATA törvény hatálya alá tartoztak. 8-10 döntési variációt vázolunk fel, áttekintve a legfontosabb szabályokat, feltételeket. Akár egyéni vállalkozó, akár társas vállalkozó, akár ügyfelei számára nyújt tanácsot, érdemes meghallgatnia adásunkat, amelyben dr. Kovács Ferenc okleveles adószakértő, az Adó szaklap főszerkesztője beszél.

2022. június 13. Adó

Hogyan alakulhat át a kata?

Akár az ekhohoz hasonló megoldással is megváltoztathatják a kisadózók tételes adóját, de a szakmák körét is szűkíthetik – írja a VG.hu.

2022. május 13. Adó

460 ezer katást tart nyilván az adóhivatal

Már több mint 608 ezerre nőtt az egyéni vállalkozók száma. A kedvező adózás, az egyszerű szabályok és a rugalmasság miatt egyre népszerűbb az egyéni vállalkozás, a katások több mint 90 százaléka is ezt a vállalkozási formát választja. Jelenleg 460 ezer katást tart nyilván az adóhivatal, ebből 426 ezer egyéni vállalkozó – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Kata és átalányadó – kinek, melyik éri meg?
2022. március 31. Adó

Kata és átalányadó – kinek, melyik éri meg?

2022-től az átalányadózás szabályai több szempontból kedvezőbbé váltak az egyéni vállalkozók számára, míg a kisadózók egy részét kellemetlenül érintette a kisadózónak bevételt juttató kifizető 40 százalékos adójának bevezetése. Érdemes megvizsgálni, hogy egy egyéni vállalkozóként tevékenykedő magánszemélynek melyik adózási mód feltételei a kedvezőbbek. Természetesen csak akkor kapunk valós képet, ha nem csak személyi jövedelemadózási, hanem társadalombiztosítási szempontból is megvizsgáljuk a két lehetőséget. Cikkünkben különféle szempontok mentén összehasonlítjuk a két lehetőséget, illetve számítási példákkal is szemléltetjük a különbséget.

Adó Online Podcast: minden a kata-bevallásról
2022. február 22. Adó

Adó Online Podcast: minden a kata-bevallásról

Legfrissebb podcastunkban a kata-bevallással foglalkozunk. Körbejárjuk, hogy milyen új feladatokkal jár az idei évi nyilatkozat a tavaly bevezetett, egy megrendelőtől 3 millió forintot meghaladó bevétel után fizetendő különadó miatt.

Niveus: így kell számítaniuk idén az adót a katásoknak
2022. február 2. Adó

Niveus: így kell számítaniuk idén az adót a katásoknak

A KATA eddigi talán legnagyobb változása volt a tavalyi évben bevezetett hárommillió forintos értékhatár, ami akkor kap szerepet, ha egy vevő részére ennél nagyobb összeget számlázott a kisadózó. Az ezt meghaladó összegek után a vevő, külföldi vevő esetén pedig a kisadózó fizet 40%-os különadót. Az első forinttól kezdve különadót kell fizetni továbbá az olyan bevételek után, amelyet kapcsolt vállalkozásától kapott a kisadózó. Ez a különadó megkavarja az idei bevételi jelentéseket azoknál a kisadózóknál, akiknek a bevétele meghaladta a 12 millió forintot – véli a Niveus Consulting Group.