NAV: nincs trendszerű változás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A múlt évben is mintegy 12 ezer tételt vizsgált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Szakértői Intézete, viszont a vizsgálatok részletesebbek lettek, a dohány- és alkohol termékek, valamint az üzemanyagok vizsgálata nem mutatott trendszerű változást a korábbiakhoz képest – mondta Romhányi Antal pénzügyőr ezredes, az intézet főigazgatója.


Az intézet hét mobil laboratóriumot működtet, a múlt évben egy ilyen Csehországban egy hétig „élesben” dolgozott és a tapasztalatok alapján az ottani vámhivatal is vásárol mobil labort – tette hozzá a főigazgató.

Az intézet elsősorban a NAV megrendelésére dolgozik, de cégek részére is végez vizsgálatokat. A vizsgált termékek 40 százaléka ásványolaj, 17 százaléka alkohol, 11 százaléka vegyi anyag, míg a dohánytermékek 4 százalékot tettek ki – ismertette az arányokat a főigazgató.

A hamisított gázolajnak minősülő bázisolajat 234 esetben vizsgálták, ezek 65 százalékában találtak illegális üzemanyag felhasználást.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Az alkoholtermékeknél eltűntek a korábbi évek hamisítványai, így a metilalkohol is. A mostanában jellemző szabálytalanság az, hogy az alkoholtartalom, illetve a gyümölcs nem azonos a címkén feltüntetettel. Ezzel kapcsolatban elmondta Romhányi Antal, hogy mintát vesznek a különböző gyümölcsökből, azokat erjesztik, majd lepárolják, és az így nyert párlatokhoz viszonyítják a mintákat.

A dohánytermékek közül 77 százalékban a vágott- és leveles dohányt vizsgálták. A drogellenes stratégia keretében pedig öt új molekula szerkezetet azonosítottak, és jelentették be azokat az európai együttműködés keretében – fejezte be a tájékoztatást a főigazgató.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit