Nehezedik a multik adóelkerülése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarország az OECD újabb információcseréről szóló egyezményhez csatlakozik, melynek keretében 50 ország adóhivatalai cserélik ki évente a transzferárazással kapcsolatos országonkénti jelentéseiket – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak eljuttatott közleményében.


A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2013-ban indította az adóelkerüléssel, agresszív adótervezéssel szemben az ún. BEPS projektjét, amelynek célja az adóalap-csökkentő és profitátcsoportosító gyakorlatok felszámolása. Az OECD adóelkerülés elleni projektjének egyik leghatékonyabb eszközéhez csatlakozott hazánk, amely alapján a részes államok adóhivatalai meghatározott multinacionális vállalatcsoportok egyes adatait évente automatikusan megosztják egymással.

Az eddig 50 állam által aláírt megállapodás biztosítja a transzferárazással kapcsolatos országonkénti jelentések (angolul: Country-by-Country Report) adóhatóságok közötti cseréjét. A jelentéstétel azokat a multinacionális vállalatcsoportokat érinti, amelyek csoportszintű éves árbevétele meghaladja a 750 millió eurót. Az adatoknak köszönhetően – melyek többek között tartalmazzák a munkavállalók számát, a bevételt, a nyereségadót, a globális szintű jövedelemallokációt – az adóhivatalok fel tudják mérni a szokásos piaci ár megállapításával, az adóalap-csökkentéssel és profitátcsoportosítással kapcsolatos kockázatokat, és fel tudják tárni a saját költségvetésüket megillető közteher nagyságát.

A beérkező adatokkal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kockázatelemzői még pontosabban ki tudják szűrni, hogy melyik multicégnél érdemes vizsgálódni. A kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek és a transzferárakra vonatkozó ellenőrzések eredményesek, ezt igazolja a statisztika is. Csak 2015-ben 850 ellenőrzés fejeződött be, ezek 89%-a tárt fel hiányosságot. A revízió eredménye: 40 milliárd forint nettó adókülönbözet. Így a jövőben a transzferárakkal trükközők nemcsak a hatékony ellenőrzéssel, hanem azzal is számolhatnak, hogy a megállapodásnak köszönhetően napra kész és pontos adatai lesznek a multicég minden egyes leányvállalatáról a NAV-nak.

A Megállapodást még az Országgyűlésnek ratifikálnia kell, amely várhatóan 2017. elején megtörténik, így már az idei, 2016-os évet érinti a jelentéstételi kötelezettség – olvasható a közleményben.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.