Nemzetközi adót kapnak a techcégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A G7-csúcstalálkozón francia-amerikai megállapodás született a nemzetközi technológiai óriáscégek adóztatásáról.

Franciaország és az Egyesült Államok megegyezett a délnyugat-franciaországi Biarritzban tartott G7-csúcstalálkozón az amerikai digitális szolgáltatókra kivetett francia adók ügyében: a francia kormány visszafizeti az amerikai cégeknek a befizetett illetéket, amint életbe lép egy nemzetközi adóztatási rendszer – jelentette be hétfőn Emmanuel Macron francia elnök Donald Trump amerikai elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.

A világ hét legfejlettebb országának ((Németország, az Egyesült Államok, Japán, Olaszország, Kanada, Nagy-Britannia és Franciaország) vezetői jóváhagyták, hogy nemzetközi adót vessenek ki 2020-tól a Google, az Amazon, a Facebook, az Airbnb (GAFA) és más hasonló nagyvállalatokra, és ezt követően Franciaország adókedvezmény formájában visszafizeti ezeknek a nagyvállalatoknak az eddig befizetett illetékeket – mondta a francia elnök.

„Rengeteg idegesség van ekörül a híres francia digitális adó körül. Szerintem egy nagyon jó megállapodást találtunk” – tette hozzá.

„Nagyon igazságtalan helyzetek vannak. Egyes szereplők nem fizetnek adót. Nem egyik vagy másik cég ellen akarta Franciaország bevezetni ezt az adót, hanem a nemzetközi probléma rendezése volt a cél” – hangsúlyozta Emmanuel Macron. Megerősítette, hogy a 2020-tól életbe lépő nemzetközi adóztatást a párizsi székhelyű Gazdasági és Együttműködési Fejlesztési Szervezet (OECD) dolgozza ki.

Párizs arra hivatkozva sújtotta ezzel az adóval a GAFA-vállalatokat, hogy túl kevés illetéket fizetnek azokban az európai országokban, ahol székhellyel rendelkeznek. Az érintett cégek diszkriminatívnak nevezték a döntést, az amerikai elnök pedig ellenlépéseket helyezett kilátásba, egyebek mellett a francia borok vámjának megemelését.

A 2019. január 1-jén életbe léptetett francia adók az amerikai szolgáltatók forgalmának mintegy három százalékát teszik ki.

Az OECD javaslata október végére készül el, és nemcsak a GAFA-cégeket, hanem valamennyi olyan nagyvállalatot érintene, amely piacát nem kizárólag abban az országban fejleszti, amelyben állandó székhelye található, és úgynevezett adóoptimalizálását gyakorol.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.