Nincs áfalevonás ellenérték nélkül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MVM vállalatcsoport az anyavállalata által ingyen végzett menedzsment-tevékenység után nem vonhat le áfát – állapította meg az Európai Unió Bírósága szerdán közzétett ítéletében.


A luxembourgi székhelyű bíróság kimondta, egy tevékenység akkor minősül előzetesen felszámított áfa-levonására jogosító gazdasági tevékenységnek, ha a tevékenység tartós jellegű és azt ellenérték fejében végzik.

Az ügy részleteit ismertetve az uniós bíróság közölte, az MVM vállalatcsoport anyavállalata az ügyben aktív holdingtársaságként működött, tevékenysége nem korlátozódott a leányvállalatok által termelt osztalék begyűjtésére, hanem az általa ellenőrzött társaságok ügyvitelének bizonyos területén szerepet vállalt, cserébe jogi, üzleti és reklámszolgáltatásokat vett igénybe. Az anyavállalat az aktív holdingtársaságként végzett menedzsment-tevékenysége alapján nem állított ki számlát, tevékenységét gyakorlatilag ingyenesen végezte.

 

Az MVM anyavállalata ugyanakkor az említett szolgáltatások igénybevétele után megfizetett áfát levonta az egyéb tevékenységeiből származó bevételeit terhelő adóból, ami miatt jogvitába került a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal. Az adóhivatal szerint ugyanis az adólevonásra csak akkor kerülhetett volna sor, ha a szolgáltatások ellenértékét továbbszámlázta volna a leányvállalatoknak.

Mivel az ügyben tevékenységeinek központi menedzseléséért az MVM a leányvállalatai részéről semmilyen díjazásban nem részesült, ezért az említett tevékenységet – ellenérték hiányában – nem lehet az áfa hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek tekinteni – mondta ki ítéletében az uniós bíróság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.