Nyolcszázmilliós áfacsalást leplezett le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mintegy 800 millió forint kárt okozott a költségvetésnek az a férfi, aki külföldről behozott hús áfájával csalt – az ügyben a NAV vádemelést javasol.

A NAV közleménye szerint az ügyben gyanúsított férfi többlépcsős céghálózat kiépítésével akarta megspórolni az áfát. A főként Lengyelországból és Szlovákiából nettó áron beszerzett húskészítményeket papíron több magyar cégen átfuttatta, hogy az általuk kiállított fiktív számlák felhasználásával fizetendő áfáját csökkenthesse.

Mint írták, a cégeket hajléktalanokból és segédmunkásokból verbuvált ügyvezetők vezették, akiknek a nevére cégeket alapított vagy vásárolt a gyanúsított, és tényleges tevékenységet nem végeztek. A fantomtársaságokat arra használta, hogy a külföldi árut adófizetés nélkül értékesíthesse tovább itthon, illetve, hogy a soron következő vállalkozásokat fiktív számlákkal kiszolgálja.

A NAV nyugat-dunántúli pénzügyi nyomozói 2017-ben csaptak le a hálózatra, akkor mintegy ötven helyszínen tartottak házkutatást, ingatlanokat és bankszámlákat zároltak. A nyomozati szakaszban újabb bizonyítékok kerültek elő, és a gyanúsítotti kör is bővült.

A NAV most vádemelési javaslattal adta át a több ezer oldalas nyomozati anyagot a Fővárosi Főügyészségnek, a céghálózat vezetője költségvetési csalás, hét segítője közokirat-hamisítás vádjával állhat bíróság elé.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.