Öngondoskodás: rekordösszegű adóvisszatérítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Minden korábbinál több adót fognak visszaigényelni  idén az öngondoskodók a Világgazdaság számításai szerint.


Több százezer ember kérheti a nyugdíjcélú megtakarításokra járó 20 százalékos adókedvezményt – írja cikkében a Világgazdaság. Tavaly 423 ezer önkéntes pénztári tag, csaknem 29 ezer nyugdíj-előtakarékossági számlával (NYESZ) és 42,4 ezer nyugdíjbiztosítási szerződéssel rendelkező magánszemély vette ezt igénybe, ezek összesített volumene meghaladta a 14,14 milliárd forintot. Ezzel megdőlt a 2010-es rekord, amit még kedvezőbb feltételek között állítottak fel, akkor ugyanis 30 százalékos adó-visszatérítés járt az ilyen megtakarításokra.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

Az adózók a pénztári befizetéseikre akkor kaphatnak szja-visszatérítést, ha egyéni befizetésről van szó, ezek összege pedig tavaly mindhárom pénztártípus esetében nőtt. Az önkéntes nyugdíjpénztárakba a tagok 66,43 milliárd forintot fizettek be, az önkéntes egészségpénztárakba 15,6 milliárdot, az önsegélyező pénztárakba pedig 879 millió forintot – ez rendre 6,5 százalékos, 18,6 százalékos, illetve 84,3 százalékos növekedést jelentett. A pénztártagok ezek alapján elvileg több mint 16,5 milliárd forintot is visszaigényelhetnének, de a maximális összeget az elmúlt években még sosem sikerült megkapniuk. Tavaly 10,16 milliárd forintot tudtak visszaigényelni, az idén, ha a visszatérítések összege az egyéni tagdíjbefizetések ütemében bővül, 11,5 milliárd forint körüli összeget kaphatnak vissza – olvasható a lapban.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.