Orbánék kifutnak az időből?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kifuthat az időből a kormány, ha nem nyújtja be azonnal azokat a módosító javaslatokat, amelyeket még júliusban szeretne hatályba léptetni. Ide tartozik a sávos társasági adó kiterjesztése, a kis adók megszüntetése és a 98 százalékos büntetőadó is.

A Napi Gazdaság szerdai lapszámának cikke

Késésben van a kormány az adótörvények benyújtásával, legalábbis ha tartani akarja magát ahhoz a forgatókönyvhöz, hogy bizonyos módosítások már július elsejétől hatályba lépnek. Ebbe a körbe tartozik a sávos társasági adó kiterjesztése, a kis adók megszüntetése és a hatvan napon túli végkielégítésekre, jutalmakra rakódó 98 százalékos adó. A bankokat, biztosítókat terhelő adó hatályba léptetése is az idén várható, ám azt egyelőre nem tudni, mikor.

 

Ahhoz, hogy a javaslatok életbe lépjenek, legalább három hétre van szükség: sürgősséggel ugyanis elvileg egy hét alatt le lehet zavarni az általános és részletes vitát – bár ez nem elegáns, az alkotmány sorainak megfelel -, amelyet a szavazás, további egy hét után pedig a zárószavazás követ. Ha sürgős kihirdetést is kér a kormány a köztársasági elnöktől, a zárószavazást követő néhány nap után meg is jelenhet a törvény a közlönyben.

Ennél több idő az adócsökkentések és a sávhatár kitolása esetében nem kell, hiszen az adózók számára kedvező módosítást akár azonnal hatályba lehet léptetni.

Nem ennyire egyszerű a helyzet azonban a végkielégítések megadóztatásával kapcsolatban. Amellett hogy több szakértő szerint is fennállnak alkotmányossági aggályok – ráadásul az Alkománybíróság (Ab) szereti visszadobni azokat a törvényeket, ahol megfelelő szabályozás híján a túladóztatás eszközéhez nyúl a mindenkori kormány -, eleve nem lehet azonnal hatályba léptetni a szabályozást. Itt ugyanis már szükséges a hatálybalépést megelőző 45 napos felkészülési időt is figyelembe venni, amit az Ab maga határozott meg.

 

Ugyanakkor már a feszített tempó mellett is kicsúszott a kormány a határidőből, hiszen elsejéig már csak két hét van. Vagyis vagy azonnal beterjeszti a javaslatokat a kormány az országgyűlésnek, vagy veszélybe kerül a július elsejei hatálybalépés. A törvényalkotási menet egyébként még most is döcög, hiszen a javaslatokat egyelőre képviselők nyújtják be és nem a kormány.

Fel is kell készülni
A feszes tempó azért is fontos lenne, mert a tízszázalékos kedvezményes adókulcs kiterjesztésére 500 millió forint adóalapig, illetve a tíz kis adó kivezetésére a vállalkozásoknak is fel kell készülniük. Itt még nem tisztázott, hogy a kormány évközbeni vagy visszamenőleges módosítást tervez-e. Ha évközbenit, akkor a vállalkozásoknak majd ketté kell bontaniuk az idei évet, és az első felét a korábbi, a másodikat pedig az utóbbi szabályok szerint kell kezelniük. Ha a módosítás visszamenőleges lesz, akkor pedig már a júliusban esedékes előlegeknél is figyelembe kell venni az új szabályokat.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.