Parlament előtt a lakáshitelesek megsegítéséről szóló javaslat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sürgősséggel fogják tárgyalni a nehéz helyzetbe került lakáscélú hitelt felvevő fogyasztók megsegítése érdekében benyújtott törvényjavaslatot, amely még az idén hatályba fog lépni.

Az „”egyes pénzügyi tárgyú törvényeknek a nehéz helyzetbe került lakáscélú hitelt felvevő fogyasztók megsegítése érdekében szükséges módosításáról”” szóló törvényjavaslat indokolása kiemeli, hogy jelenleg a magyar jelzáloghitel-állomány 6,825 milliárd forint, ennek 64 százaléka, azaz 4,332 milliárd forint a lakáshitel-állomány. A lakáshitelek 66 százaléka, azaz 2,668 milliárd forint devizahitel, amely túlnyomó része svájci frank alapú.

Az intézkedéscsomag azoknak az embereknek nyújt enyhít ő megoldásokat, akik nehéz helyzetükön maguk is próbálnak segíteni. A számukra nyújtott segítség a hitelezési rendszert nem veszélyeztetheti, a megoldás nem rendítheti meg a jelzáloghitelezési rendszert. Az intézkedések figyelembe veszik, hogy a hitelszerződés olyan gazdasági tranzakció, ami ugyan kockázatokat rejt, de a hitelfelvevőnek és a hitelnyújtónak közösen kell viselni e kockázatokat. Ezért az adósok és a hitelnyújtók közötti egyenlőtlenségbe több ponton is az adós védelmét szolgáló garanciákat épít be.

  • A javaslat megtiltja az ügyfelek számára hátrányos esetekben az egyoldalú szerződésmódosítást , valamint az önkényes kamatemelést. Az új szabályok a jelenleg hatályoshoz képest szűkebb körben és szigorúbb feltételek mellett teszik majd elehetővé az egyoldalú kamatemelést.
  • A költségek ,díjak és jutalékok egyoldalú emelésére a jövőben nem lesz lehetőség.
  • Devizaalapú, vagy devizában nyújtott de forintban törlesztett hitelek esetében a pénzügyi intézményeknek kötelező lesz az általuk meghatározott deviza középárfolyam, vagy ennek hiányában, illetve választásuk alapján a Magyar Nemzeti Bank által megállapított és közzétett hivatalos devizaárfolyam alkalmazása.
  • A javaslat biztosítani kívánja, hogy a fogyasztót ne akadályozzák az indokolatlan költségek abban, hogy éljen az előtörlesztés lehetőségével.
  • A hitelek futamidejének átütemezésekor felszámított díjakat és költségeket is csökkentené a javaslat. Arra az esetre, amennyiben megállapodás születik az adós és a hitelnyújtó között a futamidő-hosszabbítás tekintetében, ötévenként egy alkalommal ingyenességet biztosít az átütemezés teljesítésére.
  • A tartósan fizetésképtelen adósoknál a pénzügyi intézmények a jövőben nem kérhetnek büntetőkamatokat és más extra díjakat.

Az új szabályok a már fennáll ó szerződések állományára is kiterjednének, indokolt esetekben a hatálybalépéshez képes t biztosított tizenöt napos felkészülési idővel.
A törvényjavaslatban érintett két törvény : a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CLXII. törvény, valamint a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII.törvény.

Forrás: A javaslat szövege


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.