Pihenőkártya: lesznek vesztesek is
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nagyon várják már a padlón lévő hazai turisztikai szolgáltatók a nyarat, de ezúttal nemcsak a szezon miatt. Kormányzati ígéret szerint ugyanis júliusban végre forgalomba kerülhetnek az üdülési csekket rövidesen felváltó Széchenyi Pihenőkártyák. Lesznek azonban szolgáltatók, akik átmenetileg vagy végleg kiszorulnak erről a piacról. És nem mindent vehetünk meg majd a kártyával, amit a csekkel megvehettünk – írja a FigyelőNet.
Az üdülési csekk szép karriert futott be, azonban lassan nyugdíjazzák. Az idén még kiadható, jövőre még felhasználható, de aztán már nem találkozhatunk vele – nyilatkozta nemrégiben Szatmáry Kristóf belgazdaságért felelő államtitkár. Az fn.hu-t viszont úgy tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy a kivezetés időpontjáról még nincs konkrét döntés, csak annyi biztos, hogy fokozatos lesz.
Utódját, a maximum 300 ezer forintig kedvezményes adózású Széchenyi Pihenőkártyát a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ígérete szerint július elsejétől lehet majd kézbe venni és használni. A minisztérium szerint az új juttatás révén 3-5 év alatt 30-35 százalékkal élénkülhet meg a belföldi turisztikai forgalom. Ebben az érintett szakmák is bíznak, hiszen a válság náluk is éreztette hatását.
Egyvalamire azonban nem számítottak: hogy a pihenőkártya csak szálláshely-igénybevétellel együtt lesz használható. A vendéglátósok nem nagyon örülnek ennek, mert félnek, hogy kiszorulnak az üzletből. A fürdős szakma abban bízik, hogy mindnyájan kooperálni tudnak majd a szállásadókkal. Értelmezés kérdése, hogy erre lesz-e lehetőség. A szállásadók szerint viszont a felhasználás szűkítése, a szálláshoz kötés önmagában is élénkítheti a belföldi turistaforgalmat.
Ne diszkrimináljon
Ha nem azonos üzemeltetésben van a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás, akkor utóbbit a vendég nem tudja majd a kártyával fizetni – véli a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ). Ha így lesz, ez azért baj, mert például a Balaton déli partján sokan adnak ki szobát, de nincs hozzá étkezés, és vannak olyan szálláshelyek is, ahol más üzemelteti a szállodát és más az éttermet. Szerintük nem egyértelmű, hogy ilyenkor használható lesz-e a kártya.
Az üdülési csekk is megrostálta már egy kicsit a szakmát (ha például egy-egy étteremben nem lehetett vele fizetni, továbbállt a vendég), de Antalffy Gábor ügyvezető elnök szerint a szálláshelyhez kötött étkeztetés ennél is erősebb szelekciót okozhat. Ezt pedig nem tartja szerencsésnek.
A vendéglátószakma már azt is nagy veszteségként élte meg, hogy a hideg- és melegétkezési utalványt összevonták (most a többség nem az étteremben költ, hanem az üzletben vásárol). Ezt tetézné, ha a pihenőkártya bevezetésével az üdülők fogyasztásából is részben kirekesztődnének, ami további jelentős piacvesztés lenne – tette hozzá.
További részletek az FN.hu cikkében.
Forrás: FigyelőNet