PSZÁF: erre figyelj kötelezőváltásnál!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A PSZÁF felhívja a fogyasztók figyelmet néhány olyan tudnivalóra, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt a kötelező felelősségbiztosítási kampányban más biztosítóhoz szerződnének

Módosulhat a meghirdetett díj

„A kormány által az Országgyűlés elé terjesztett, az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló T/4662. számú törvényjavaslat elfogadása esetén az üzembentartónak adófizetési kötelezettsége keletkezhet, ami a szerződés éves díját befolyásolhatja” – írja közleményében a PSZÁF.

Annak, aki elégedett, semmit nem kell tennie

Ha elégedettek vagyunk a szolgáltatóval és a következő évre meghatározott díj nagyságával, semmit nem kell tenni: a szerződés a biztosító által közzétett új díjtarifával hatályban marad.

A biztosításváltás alapszabályai

Hatályos szerződését írásban fel kell mondani; a felmondás akkor hatályos, ha az a másik félhez legkésőbb november utolsó napján megérkezik. A szerződés elektronikus levél (e-mail) útján történő felmondását – a fokozott biztonságú elektronikus aláírással aláírt okirat kivételével – a biztosító nem fogadja el. Faxon lehet szerződést bontani és új szerződést kötni; ez esetben a biztosító jogosult ellenőrizni a faxon szolgáltatott információk hitelességét. Ha a felmondás nem volt szabályos, az újonnan választott biztosítóval kötött szerződés nem lesz érvényes.

Meddig visel kockázatot a biztosító, ha nem fizetünk?

Ha a biztosítási díjat nem fizetik meg, a biztosító a díj esedékességétől számított 30. nap elteltéig – az esedékességtől számított 60 napos póthatáridővel – igazolható módon fizetési felszólítást küld. A 60 napos türelmi idő elteltével amennyiben a biztosítóhoz nem érkezik meg a díj összege, a biztosítási szerződés – az esedékességtől számított 60. napon – megszűnik. E 60 napos biztosítói utófedezet ideje alatt, a biztosító kockázatviselési kötelezettsége fennáll, vagyis a károsult követelését a biztosító akkor is köteles kielégíteni, ha a káreset ezen időszakon belül történt. Ekkor azonban a biztosító a kifizetett összeg megtérítését követelheti a károkozó üzembentartótól.

Csak írásban érvényes

A biztosítási szerződés esetén kötelező írásbeliséget csak a biztosítási kötvény kiállítása valósítja meg. Et nem pótolhatja e-mail vagy sms.

Ha egyesülettel szerződünk…

Aki egyesülettel köt szerződést, tudnia kell: a díj megfizetésén túl a biztosító egyesület alapszabálya szerint tagdíjat is fizetnie kell, és évközben – ha az egyesület vezetése így dönt – pótbefizetés is következhet.

Bővebb információk a PSZÁF honlapján, az alábbi linken

Forrás: PSZÁF tájékoztató


Kapcsolódó cikkek

2024. június 4.

Megnevelte a szoftverkód-kereskedőt a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan ellenőrzi a különböző portálokon, közösségi oldalakon kereskedőket. A gyanús, ületszerűnek tűnő profilok mögötti eladók online próbavásárlásra és helyszíni ellenőrzésre is számíthatnak. Így bukott le Hevesben egy szoftverkódokkal feketéző eladó is, aki a revízió hatására végül nemcsak az adószámot váltotta ki, hanem azóta előre, már a hirdetéseiben kéri a vevői adatokat a számlához – olvasható a NAV közleményében.

2024. június 4.

A kettős adóztatás elkerülése a kisvállalati adó alanyánál

Egy kisvállalatiadó-alanyként működő magyar illetőségű kft. ügynöki jutalékot számláz román partnerének. A román fél a számla ellenértékéből visszatart 5 százalék forrásadót. Kérdésünk arra irányul, hogy a magyar kft. ilyen esetben hogyan tudja elkerülni a kettős adóztatást. A teljes adóalap terhére érvényesíthető-e a beszámítás?