Rákként terjed a fizetésképtelenség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre több cég szűnik meg, gyakran becsapva adósait. Leginkább biztonsági, építőipari és textilipari céggel kockázatos szerződni, de a faipari és takarítócégek is az átlagnál nagyobb arányban válnak fizetésképtelenné.

Egyre több cég szűnik meg, gyakran becsapva adósait. Leginkább biztonsági, építőipari és textilipari céggel kockázatos szerződni, de a faipari és takarítócégek is az átlagnál nagyobb arányban válnak fizetésképtelenné.

A Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint 2007 első kilenc hónapjában közel 25 százalékkal nőtt a fizetésképtelenség miatti hazai cégeljárások száma. Továbbra is nagymértékben nőttek a végelszámolások (60,83 százalékkal), a felszámolási eljárások mennyisége pedig négy százalékkal lett több.

Időhúzás végelszámolással

Nem változik a helyzet a csődeljárások számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak. Ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak. Az év első kilenc hónapjában mindösszesen 17 ilyen eljárás indult Magyarországon.

A Coface ügyvezetője, Mikael C. Szabo szerint a pénzhiánnyal küzdő cégek azért választják a végelszámolást, mert úgy vélik, hogy egyszerűbb lefolytatni ezt az eljárást, mint a felszámolást.

Máskor a végelszámolás indításának célja kifejezetten az időhúzás, hogy mire feleszmélnek a hitelezők, és követelhetnék a felszámolást, a céget kiürítik. A bejegyzett cégek száma, amint az korábban is jellemző volt, annak ellenére is növekedett, hogy eddig soha nem látott mértékben szűnnek meg a cégek Magyarországon – olvasható a hitelbiztosító cég elemzésében.

Biztonsági céggel a legkockázatosabb szerződni

A dokumentum szerint a fizetésképtelenségi hányadot tekintve a biztonsági tevékenységet folytató cégek, valamint a textil- és az építőipar áll az első három helyen, de az azt követő faipar, takarítás, fémipar és a nagykereskedelem értéke is az országos átlag felett található.

Olyan területeken tapasztalhattuk a fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb relatív növekedését, mint például az oktatás (104,18 százalék), az egészségügy (91,42 százalék) és a vegyipar (50,7 százalék). Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy ezekben a szektorokban eleve alacsony volt az eljárások száma. Például a vegyipari cégeknél – a relatív növekedés ellenére – összesen csak 89 eljárásról, azaz az összes eljárás 2,08 százalékáról beszélünk, látható, hogy a magas relatív növekedés ellenére szó sincs iparági válságról.

A vizsgált iparágak közül csupán a gépipari, a papíripari tevékenységet folytató vállalatok, valamint a kiadói és nyomdai tevékenységet végző cégek váltak kisebb arányban fizetésképtelenné.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.