Robotokat adóztatna egy EU-s javaslat?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fontolóra venné az alapjövedelem bevezetését egy uniós javaslat, s megteremtené a robotok adóztatásának adminisztratív alapjait is.


A Napi.hu figyelt föl a CNN Money múlt héten megjelent cikkére, amelyben az olvasható, hogy egy uniós javaslat szerint ahol a robotok elkezdik nagy számban helyettesíteni az embereket, ott az Európai Bizottságnak adó vagy társadalombiztosítási hozzájárulás fizetésére kellene kötelezni a tulajdonosaikat.

A javaslat akár már idén a az Európai Parlament elé kerülhet, s magyarul is elolvasható – érdemes az eredeti szöveget elolvasni. Az amerikai sajtóban megjelent cikkek ugyanis helyenként talán túlzók, hiszen a dokumentum nem javasolja konkrétan a robotok adóztatását, bár az adatszolgáltatás előírásával (a vállalkozások kötelesek az alábbiak közzétételére: az általuk használt „intelligens robotok” száma, az emberi személyzet helyett robotok használata révén a társadalombiztosítási járulékok terén elért megtakarítások, a vállalkozás összes bevételén belül a robotok és a mesterséges intelligencia használatából származó bevétel összegének és arányának értékelése) kétségkívül megteremtenék az adóztatás adminisztratív alapjait.

„A robotika és a mesterséges intelligencia fejlődése azt eredményezheti, hogy a jelenleg emberek által végzett munka jelentős részét robotok vehetik át, ami növeli a foglalkoztatás jövőjét és a szociális biztonsági rendszerek életképességét érintő aggodalmakat, amennyiben az adózás továbbra is a jelenlegi rendszer szerint működik, és növekedhet a javak és a befolyás megoszlása terén fennálló egyenlőtlenség” – áll a dokumentumban.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A javaslat arra is figyelmeztet, lehetséges, hogy néhány évtizeden belül a mesterséges intelligencia olyan módon múlja felül az ember szellemi kapacitását, amely – ha nem készülünk fel rá – kihívás elé állíthatja az emberiség képességét arra, hogy a saját teremtményét irányítsa, és következésképpen akár azon képességét is, hogy saját sorsát irányítsa és biztosítsa a faj túlélését.

Arról is ír a javaslat, hogy figyelembe véve azokat a hatásokat, amelyeket a robotika és a mesterséges intelligencia fejlesztése és alkalmazása gyakorolhat a foglalkoztatásra és következésképpen a tagállamok szociális biztonsági rendszereinek életképességére, mérlegelni kell, hogy szükség van-e olyan vállalati jelentéstételre vonatkozó követelmények bevezetésére, amely arról szolgáltat adatokat, hogy a robotika és a mesterséges intelligencia milyen mértékben és arányban járul hozzá a vállalat gazdasági eredményéhez, az adózás és a társadalombiztosítási járulékok szempontjából.

A dokumentum szerint a robotika és a mesterséges intelligencia által a munkaerőpiacra gyakorolt lehetséges hatások figyelembevételével komolyan fontolóra kell venni egy általános alapjövedelem bevezetését, és felkérni az összes tagállamot ennek megtételére.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.