Rosszul járhatnak az egykulcsos jövedelemadóval a minimálbéresek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaadók a feketemunka és a színlelt foglalkoztatás megugrásától tartanak, ha a kormány elsieti a minimálbér emelését, amire pedig az egykulcsos szja-ra való átállás miatt van szükség. Annak alapján, amit most tudni lehet, jövőre 83,3 ezer forintnak kellene lennie a minimálbérnek – írja a Népszabadság.

Egy héttel az önkormányzati választások előtt az a kormány álláspontja, hogy jövő januártól mégis lesz egykulcsos, 16 százalékos, a családi adózást ötvöző szja-rendszere Magyarországnak. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az elmúlt napokban többször is cáfolta saját (egyébként az adóügyekért felelős) államtitkárát, aki nemrég még arról nyilatkozott, hogy ezt a rendszert három év alatt alakítják ki. Ha elfogadjuk a miniszter állítását, akkor a kormánynak egyebek mellett arról kell gondoskodnia, hogy az átállás miatt az alacsonyabb jövedelműek ne szenvedjenek veszteséget – erre egyébiránt Orbán Viktor kormányfő több alkalommal is ígéretet tett az elmúlt hónapokban. Ha ugyanis bevezetik a 16 százalékos adót, akkor azt a jövedelemskála alján lévők adóemelésként fogják megélni: rájuk ugyanis a különböző, még hatályban lévő kedvezmények miatt jelenleg 0–10 százalék közötti adóteher jut, például az adójóváírás miatt. Azt azonban még nem közölte a nemzetgazdasági tárca, hogy ezeknek a kedvezményeknek milyen sorsot szán. Dönthet úgy, hogy teljesen kisöpri azokat az adórendszerből; bár ott, ahol már bevezették az egykulcsos adót, valamekkora adómentes jövedelemsávot fenntartottak, pont a jövedelemkülönbségek kiegyenlítése érdekében.

Ha mégis úgy döntenek, hogy nem marad meg az adójóváírás, akkor az emiatt az alacsonyabb jövedelműeknél mutatkozó negatív hatást a kormány például a minimálbér emelésével kerülhetné el. Ezt azonban – ha tényleg egy lépésben történik az átállás, ahogy arról most Matolcsy beszél – nem lehetne lenyomni a munkaadók torkán. Jellemző a kaotikus kommunikációra, hogy a lapunk által ez ügyben tegnap megkérdezett érdek-képviseleti szereplő még a hároméves ütemezés alapján fogalmazta meg véleményét.

Az Orbán-kormány adó- és bürokráciacsökkentő intézkedéseit általában üdvözlő Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára lapunkkal a minimálbér emelése kapcsán közölte, hogy „mivel a kormány tervei szerint az adójóváírás kivezetése három év alatt történik meg, azt összesen három minimálbér-emeléssel lehet ellensúlyozni”, magyarul nem egyszerre szakad a vállalkozók nyakába ennek a terhe.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldalának véleményvezérei közé tartozó Dávid hozzátette: az a céljuk, hogy a minimálbér jelenlegi nettó összege ne csökkenjen. Ez idén 60 236 forintnak felel meg (bruttó 73 500 forint mellett), illetve a középfokú munkakörökben 70 062 forint jár (bruttó 89 500 forint után).

A cikk teljes terjedelemben a nol.hu-n olvasható.

Forrás: nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.