Sok település nem ellenőrzi az ifa bevallókat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Álagosan 23 százalék – a „láthatatlan” vendégéjszakák becsült aránya.


Az idegenforgalmi adót (ifa) beszedő mintegy 830 magyarországi település csaknem fele nem ellenőrzi megfelelően az adófizetést,  így nagyon magas – átlagosan 23 százalék – a „láthatatlan” vendégéjszakák becsült aránya  – mondta Almádi Krisztina, a településmarketinggel foglalkozó EMKA Tanácsadó Kft. szakmai igazgatója az MTI-nek azt követően, hogy országos szakmai tájékoztatási fórumot indítottak az eredményekről.

Elmondta: idén nyáron a Jegyzők Országos Szövetségével közös kutatást készítettek az ifa-szabályozásról és a hatékony adóbeszedésről. Felidézte, hogy a jövő évtől az ifa-bevételek minden forintja után korábban járó 1,55 forintos állami támogatás 1 forintra csökken. Ez a turisztikai szempontból  jelentős települések számára olyan bevételkiesést jelent, melynek következtében eddig ingyenes szolgáltatások válhatnak fizetőssé – tette hozzá.

Az ifa szabályozása a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozik, és változatos képet mutat mind az adóval kapcsolatos adminisztráció, mind a behajtás, és az ellenőrzés  módja. Sokszor – a rengeteg adóbehajtásra fordított erőfeszítés ellenére is – csak a töredéke folyik be annak az összegnek, amelyet a tényleges vendégéjszakák száma generálhatna egy-egy településen. A települések emiatt további kiegészítéstől vagy pályázati lehetőségtől esnek el – mutatott rá.

Almádi Krisztina elmondta, a kutatási eredményekről minden megyében szakmai fórumot tartanak szeptember-októberben, hogy jó gyakorlatokat dolgozzanak ki, amellyel a települések hatékonyabbak lehetnek az adóbeszedésben és az ifa-bevételek növelésében. A fórum a Zala megyei Gyenesdiásról indult a héten. 

A 3173 magyarországi település közül 826 önkormányzat vezette be az idegenforgalmi adót, közülük az idei két hónapig tartó online kutatásban közel négyszázan vettek részt, ami 47 százalékos válaszadási aránynak felel meg. A felmérésben minden megyéből és a hét ifa-bevételi kategória mindegyikébőöl szerepelnek települések.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.