Szakképzési hozzájárulás: bevallás és befizetés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. január 1-jétől új törvény szabályozza a szakképzési hozzájárulási kötelezettséget (2011. CLV. törvény), melynek átmeneti rendelkezései szerint a gyakorlati képzést szervezők és a kötelezettséget pénzbeli befizetéssel teljesítő adózók a 2011. év tekintetében még a régi szabályok szerint számolnak el. Az Adó szaklap 2012/1-2. számában megjelent cikkből a bevallás és befizetés szabályait ismertetjük.

A cikk külön felhívja a figyelmet arra, hogy – szintén az átmeneti rendelkezések szerint – a 2011-ben kezdődő üzleti év esetében soron kívüli bevallási és befizetési kötelezettség keletkezik 2012. február 25-i határidővel [2011. CLV. törvény 26. § (2)–(4) bekezdések].

A kötelezettség teljesítése

A kötelezettség teljesítésének módját a törvény keretein belül a kötelezett döntheti el, mert a törvény csak a teljesítés különböző módjait határozza meg.

A kötelezettség teljesíthető: gyakorlati képzés megszervezésével, saját munkavállaló részére szervezett képzéssel, pénzbeli befizetés teljesítésével, fejlesztési támogatás nyújtásával.

A szakképzési hozzájárulás teljesítésére kötelezett adózói kör két csoportra osztható aszerint, hogy szervez vagy sem gyakorlati képzést. A gyakorlati képzést szervezők adatszolgáltatási, bevallási, elszámolási kötelezettségüket a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet felé teljesítik, míg azok az adózók, akik nem szerveznek gyakorlati képzést, az adóhatóság felé teljesítik kötelezettségeiket.

A gyakorlati képzést nem szervezők

Az adózó saját maga állapítja meg bruttó kötelezettségének és a kötelezettségcsökkentő tételeinek összegét, illetve ezek különbözeteként a nettó kötelezettségét.

A gyakorlati képzést nem szervező kötelezettek a bruttó kötelezettségüket annak legfeljebb 60 százalékos mértékéig csökkenthetik a térségi integrált szakképző központ részét képező iskolai rendszerű szakképzést folytató intézményben, valamint a speciális szakiskolában és készségfejlesztő speciális szakiskolában folytatott gyakorlati oktatás és gyakorlati képzés tárgyi feltételeinek fejlesztését közvetlenül szolgáló fejlesztési támogatás összegével.

Fejlesztési támogatás nyújtható a felsőoktatási intézményben folytatott gyakorlati képzés támogatására is, azonban ebben az esetben a nyújtott fejlesztési támogatás a bruttó kötelezettség legfeljebb 30 százaléka lehet.

A hozzájárulásra kötelezett a fejlesztési támogatást az intézmény fenntartójának, társulásnak, nonprofit gazdasági társaságnak és a szakképzés-szervezési társaságnak, speciális szakiskolának és készségfejlesztő speciális szakiskolának, felsőoktatási intézménynek gyakorlati képzés támogatására adhatja át.

A fejlesztési támogatás nyújtásával kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy fejlesztési támogatás fogadására közvetlenül csak a felsőoktatási intézmény, speciális szakiskola, készségfejlesztő speciális szakiskola jogosult. A mai napig előforduló hiba, hogy a gazdálkodó a fejlesztési támogatást közvetlenül szakiskolának, vagy szakközépiskolának nyújtja, ami azt eredményezi, hogy a nyújtott támogatás összegével nem csökkenthető a gazdálkodó bruttó kötelezettsége.

Fejlesztési támogatásként a gyakorlati képzést közvetlenül szolgáló tárgyi eszköz is átadható. A fejlesztési támogatásként átadott tárgyi eszköz az előzőekben meghatározott mértékig – jogszabályon alapuló – eszközátadásnak minősül. A fejlesztési támogatásként átadott tárgyi eszköznek legfeljebb az átadáskor meglévő könyv szerinti értékét lehet a bérjárulékok közötti elszámolással, a szakképzési hozzájárulás miatti bruttó kötelezettséget csökkentő tételként számításba venni.

A fejlesztési támogatás mértéke nem haladhatja meg szakképző iskolai tanulónként, illetve a felsőoktatási intézmény által szervezett, államilag finanszírozott, az Ftv. hatálya alá tartozó gyakorlati képzésben részt vevő hallgatónként – a tárgyi eszköz átadása kivételével – legfeljebb a költségvetési törvényben meghatározott, a szakképzési évfolyamon történő szakmai gyakorlati képzésre megállapított közoktatási kiegészítő hozzájárulás fajlagos összegének a kétszeresét.

A szakképzési hozzájárulás fizetésére kötelezett egyéni vállalkozó esetében a fejlesztési támogatásként átadott tárgyi eszköz – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerint – számított nettó értékét lehet a szakképzési hozzájárulás miatti bruttó kötelezettséget csökkentő tételként számításba venni.

A fejlesztési támogatás nyújtásának a tárgyév utolsó napjáig lehet eleget tenni.

A saját munkavállalók képzése

A bruttó kötelezettség csökkenthető a saját munkavállalók számára a felnőttképzésről szóló törvényben meghatározott felnőttképzési szerződés, illetőleg a Munka törvénykönyve szerinti tanulmányi szerződés, munkáltatói kötelezés alapján megszervezett képzés meghatározott költségeivel.

A csökkentés mértéke mikro- és kisvállalkozások esetében a bruttó kötelezettség 60 százaléka, egyéb kötelezett esetében a bruttó kötelezettség 33 százaléka lehet.A saját munkavállaló képzési költségeinek elszámolhatóságát a felnőttképzési szerződés, tanulmányi szerződés, munkáltatói kötelezés alapozza meg.

A saját munkavállaló képzésével kapcsolatosan fontos megemlíteni, hogy a szerződéses kapcsolat hiánya, tehát hiányzik például a felnőttképzési szerződés, vagy a munkáltató részéről a tanulmányi szerződés, esetleg a munkáltatói kötelezés, egyben azt is jelenti, hogy a képzés költsége nem számolható el.

Nagyon fontos elem, hogy saját munkavállalóról beszélünk a képzési költségek elszámolhatóságával összefüggésben. Nem lehet az egyéni vállalkozó lányával – aki segítő családtagként dolgozik – összefüggésben felmerülő képzési költségeket elszámolni a szakképzési hozzájárulás kötelezettségének terhére.

A saját munkavállaló képzési költségeivel akkor csökkentheti – mikro- és kisvállalkozások esetében legfeljebb 60 százaléka, egyéb hozzájárulásra kötelezettek esetében legfeljebb 33 százaléka mértékéig – a bruttó kötelezettségét, ha a jogszabályban tételesen felsorolt feltételeknek együttesen megfelel.

A saját munkavállalók képzésével összefüggésben alapvető követelmény, hogy a képzésnek új ismeret, többlet tudás megszerzésére kell irányulnia, ezért nem számolhatók el a készségfejlesztő tréningek, kommunikációs tréningek költségei.

A diplomát biztosító képzések nem tartoznak a szakképzésről szóló törvény hatálya alá, ezért ezek a képzések sem számolhatók el. A képzési költségek nem számolhatók el például olyan esetben sem, ha a természetes személy a cégnek tulajdonosa, és megbízási jogviszony esetén szintén nincs lehetőség az elszámolásra.

Ebből következik, hogy a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalói részére szervezett képzéssel teljesítő hozzájárulásra kötelezett esetében a képzés teljesítése érdekében igénybe vett szolgáltatások költségként való elszámolásának nem feltétele azok pénzügyi teljesítése, elegendő a képzés teljesítése érdekében igénybe vett szolgáltatások teljesítésének igazolása a szolgáltatást nyújtó részéről történő számlakibocsátással, és annak elfogadásával.

Befizetés az állami adóhatósághoz

Ha a fejlesztési támogatás, illetve az előző kötelezettséget csökkentő tételek összege nem éri el a bruttó kötelezettség 60 százalékát, akkor a különbözet összegével növelt 40 százalékot kell befizetni az állami adóhatóságnál vezetett számlára.

A gyakorlati képzést nem szervező hozzájárulásra kötelezett az első félévre vonatkozóan szakképzési hozzájárulási előleget fizet.

Az előleg mértéke a tárgyfélévi bruttó kötelezettség, de a kötelezettség megállapítása során a kötelezettségcsökkentő tételek időarányosan figyelembe vehetők, feltéve, hogy a kifizetésük a tárgyfélév utolsó naptári napjáig megtörtént. Nagyon fontos, hogy az előleg megállapítása során csak azokat a tételeket lehetett figyelembe venni, amelyek pénzügyileg is rendezve lettek a tárgyfélév utolsó napjáig.

Matlné Kisari Erika cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2012/1-2. számában olvasható.

Forrás: Adó szaklap 2012/1-2. szám


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.