Szakmai szervezetek a tevékenységre jellemző kereset eltörléséért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete és a hozzá kapcsolódó szervezetek nyílt levélben fordultak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a Kormány kezdeményezze az Országgyűlésnél a tevékenységre jellemző keresetre vonatkozó adó- és járuléktörvények hatályon kívül helyezését.

Mint korábbi jogszabályfigyelőnkben ismertettük, az Alkotmánybíróság 2010. szeptember 8-i határozatában elutasította azokat az indítványokat, amelyek a tevékenységre jellemző kereset alkotmányellenességének megállapítását kérték. Így a hatályos szabályozás szerint a tevékenységre jellemző kereset a járulékfizetés alapja.

A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének és a hozzá kapcsolódó szervezetek (IPOSZ,ÉVOSZ,MAGYAR IPARSZÖVETSÉG,MAGYAR KÖNYVELŐK ORSZÁGOS EGYESÜLETE,MAGYAR ÜGYVÉDI KAMARA,VOSZ)kezdeményezésének indoka, hogy a tevékenységre jellemző kereset (a piaci viszonyoknak megfelelő díj) nevével ellentétben nem a piacon alakul ki, hanem számítandó, illetve a vállalkozások tömege által elérhetetlen munkavállalói munkaerő-piaci statisztikákon alapul. Ráadásul a számítás egy homályos, képlékeny módszertan alapján végzendő, ami a legnagyobb fokú jogbizonytalanságot okozza. Erről a számításról folyamatos nyilvántartást kell vezetni a vállalkozásnak.

A jogrendből kiiktatni kért szabályozás a jelenlegi kormány által meghirdetett vállalkozásbarát politikának ellentmondva elképesztő adminisztrációt gerjeszt, nem egyszerűsítve, hanem egyre bonyolultabbá téve az adórendszert.

Az aláírók kérik, hogy a fenti rendelkezéseket visszamenőlegesen helyezzék hatályon kívül, e tekintetben is könnyebbé téve a gazdasági válsággal sújtott kis- és középvállalkozások helyzetét.

Két jobbikos parlamenti képviselő egyébként június végén törvénymódosítást nyújtott be, amely törölné a tevékenységre jellemző keresettel kapcsolatos rendelkezéseket az adó- és járulékszabályok közül, a törvényjavaslat jelenleg tárgysorozatba vételre vár.

Forrás: Nyílt levél a miniszterelnökhöz


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.