Számoljon: KATA, KIVA, EVA vagy TAO?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövőre köztudottan két új adónemmel bővül a kisebb vállalkozások által választható adónemek palettája. Összehasonlító kalkulátorunk segítségével könnyedén kiszámolhatja, melyik adózási forma éri meg Önnek a legjobban.


A mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára két új adónem jelenik meg jövőre, miközben megmarad az EVA: a pénzforgalmi szemléletű kisvállalati adó (KIVA), valamint a kisvállalkozások tételes adója (KATA).

Egyszerűségük miatt várhatóan mindkét adónem népszerű lesz a vállalkozások körében.

Az RSM DTM által december 3-án rendezett online adókonferencián ezzel kapcsolatban Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy 2014-ben a két adónemet választó vállalkozások száma elérheti a félmilliót.

Felmerül persze a kérdés, hogy érdemes-e az új adónemekre váltani? A választás előtt mindenképpen alapos mérlegelésre és kalkulációkra van szükség.

A döntési folyamat támogatása érdekében az RSM DTM létrehozta kalkulátorát, mely segítségével a KIVA, a KATA, az EVA és a társasági adó kínálta lehetőségeket hasonlíthatók össze.

A határidők is sürgetnek, hiszen a KIVA hatálya alá december 1-jétől 20-áig lehet bejelentkezni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, de a cégek január 15-éig meggondolhatják magukat, és visszavonhatják bejelentkezésüket.

A KATA hatálya alá bármikor szabadon be lehet jelentkezni, a vállalkozás a bejelentkezés utáni hónap első napjától adóalanynak számít, az új cégek pedig azonnal bejelentkezhetnek.

A bejelentkezésről mindent megtudhat korábbi cikkünkből.

Azoknak az EVA szerint adózóknak, akik a váltást tervezik, érdemes döntésüket még az idén decemberben meghozniuk és a KATA választására irányuló bejelentésüket az adóhatóság felé megtenni.

A döntés decemberi meghozatala azért is javasolt, mivel a késlekedő adózók azzal fognak szembesülni, hogy döntésük elhalasztásának eredményeként jövőre kétféle szabály szerint kell majd adókötelezettségeiket teljesíteniük.

A bejegyzés szerzője dr. Fekete Zoltán Titusz, az RSM DTM Hungary Zrt. adómenedzsere. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek