Tállai: jól hoztak a kvóták
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Idén szeptember 30-ig 17,598 milliárd forint bevételt eredményezett a szén-dioxid-kvóták értékesítése a magyar költségvetés számára – közölte képviselői kérdésre a NAV vezetője.
Idén szeptember 30-ig 17,598 milliárd forint bevételt eredményezett a szén-dioxid-kvóták értékesítése a magyar költségvetés számára. A bevételt a Jedlik Ányos Terv megvalósítására tervezik fordítani, ösztönözni a kibocsátásmentes elektromos közlekedés elterjedését, valamint az elektromos közösségi közlekedési eszközökre történő átállást. A Gazdasági Zöldítési Rendszerbe (GZR) befolyt bevételekből még nem használtak fel – közölte Tállai András államtitkár a parlament honlapján szerdán közzétett írásbeli válaszában.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára Szél Bernadett LMP-s országgyűlési képviselőnek válaszolt, aki azt tudakolta, mire költi az Orbán-kormány az ország kvótabevételeit?
A tájékoztató szerint Magyarországnak a kvóták értékesítéséből 2010-ben 1,902 milliárd, 2011-ben 4,318 milliárd, 2012-ben 10,561 milliárd, 2013-ban 14,562 milliárd, 2014-ben 17,479 milliárd, 2015-ben pedig szeptember 30-ig 17,598 milliárd forint bevétele volt.
A bevételek 50 százaléka a központi költségvetést gyarapítja, 25-25 százalékban pedig a GZR és a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer (ZFR) előirányzatok bevételeit növeli.
Navigátor Adózás modul
|
Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.
A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.
Megrendelés >>
|
Az államháztartásért felelős miniszter a GZR, az energiapolitikáért felelős miniszter pedig a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) végrehajtásának feladataira szolgáló előirányzatát a kiotói egységek átruházásából befolyt bevétel 50 százalékával megnövelheti. Az előirányzatok maradványait a következő években fel lehet használni.
A GZR fedezetet biztosíthat a kibocsátás-csökkentést és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást célzó kutatás és fejlesztés, valamint demonstrációs projektek finanszírozására, a megújuló energiaforrásból megvalósuló energiatermelés fejlesztésére és az energiahatékonyság növelésére, az alacsony kibocsátású közlekedésre és tömegközlekedési eszközökre történő átállás ösztönzésére valamint az előirányzat kezelésével és működtetésével járó költségekre.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) zöldítési célra fordítható bevételeiből a ZBR 2014. évi maradványa 11,2 milliárd forint, melynek 83 százalékát a korábbi években meghirdetett pályázati kiírásokkal kapcsolatban elköltötték, illetve lekötötték.
(MTI)