Tao-bevallás, helyesen (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyre bonyolultabb tao-bevallás elkészítéséhez nyújt érdemi szakmai támogatást legfrissebb számában az Adó szaklap. A 2019/5-ös számban olvashat még a családi gazdaságok adózásáról és az üzleti év zárásának teendőiről is. 

A 2018. üzleti évet sem kerülte el a társaságiadó-törvény többszöri módosítása. Az elmúlt években a bevallás terjedelme a jogszabály-módosítások következtében folyamatosan növekedett, mely módosítások figyelemmel kísérése, alkalmazása és ennek csúcspontjaként egy 54 lapból álló nyomtatvány helyes kitöltése – a bevallás-kitöltési tapasztalatok és a feldolgozási statisztikák alapján – nemcsak az adózóknak, de még az azzal hivatásszerűen foglalkozó könyvelőknek is komoly feladatot jelent. Az Adó szaklap A 1829 számú társaságiadó-bevallás változásai és kitöltése című cikke e feladat megoldásához nyújt érdemi segítséget.

Családi gazdaságok létrehozására a 2002. évtől van mód. Az elmúlt 16 év tapasztalatai alapján úgy tűnik, a jövőben a családi gazdaságok más megítélés alá fognak esni: az agrárkamara elképzelése szerint családi mezőgazdasági vállalkozás keretében lehetne majd ezt a tevékenységet végezni, ami azt jelenti, hogy társas vállalkozóvá válnának – de ez még a jövő „zenéje”. A szaklap Családi gazdaságok adózása című cikkében részletesen ír a most hatályos szabályozásról, így a vagyoni és elszámolási viszonyokról, a családi gazdaság tagjai jövedelmének megállapításáról, és az őstermelők adózásáról is.

A Bizomány az áfában című írásban a szerző azt mutatja be, hogy a bizományi konstrukcióban megvalósuló termékértékesítések milyen módon keletkeztetnek adókötelezettséget az általános forgalmi adó alanyai részére. Emellett a bizományi értékesítések kapcsán a szolgáltatás-bizományi konstrukcióra, a vevői készletre vonatkozó egyszerűsítésre, valamint az EKÁER-kötelezettséget érintő speciális kérdésekre is kitér.

A számviteli törvény változásai és az üzleti év zárásának teendői című cikkben a szerző egyrészt a számviteli törvény 2018-2019. évi változásait mutatja be, amely változások a 2018-as üzleti év zárására is kihathatnak, másrészt kitér a zárás legfontosabb feladataira.

Az Adó szaklap legfrissebb, 2019/5-ös számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.