Társasági adócsoport: csak néhány nap van hátra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2019-es adóévre vonatkozóan a társaságok január 15-ig kérelmezhetik a NAV-tól a társasági adócsoport létrehozását. A határidő jogvesztő, tehát azon vállalatcsoportok, amelyek január 15-ig nem nyújtanak be kérelmet, majd csak 2020-tól hozhatnak létre társasági adócsoportot.

„A csoportos társasági adózás új jogintézményként került bevezetésre tavaly ősszel Magyarországon. Nemzetközi szinten több országban már régóta lehetőség a csoportos társasági adózás. Többek között a magyarhoz hasonló rendszer működik Európán belül az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Ausztriában, Hollandiában, Spanyolországban és Németországban is” – hangsúlyozta Ádám Endre, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.

Az adócsoportban részt vevő társaságok csoportszinten számítják ki a társasági adókötelezettségüket, így bizonyos korlátozások mellett a nyereséges (pozitív adóalappal rendelkező) társaságok adóalapja csökkenthető a csoportban részt vevő veszteséges társaságok negatív adóalapjával. Egy vállalatcsoporton belül ezáltal egy adott évben alacsonyabb társasági adókötelezettség érhető el, mint hogyha a tagok különállóan határoznák meg a fizetendő adójukat.

Továbbá a társasági adócsoport tagjai közötti ügyletekre nem vonatkoznak az ún. transzferár szabályok, azaz ezen tranzakciók tekintetében nem kell transzferár dokumentációt készíteni, illetve főszabály szerint nem kell alkalmazni a szokásos piaci ár elvét.

„A társaságoknak azonban nem ajánlott elrugaszkodniuk a kapcsolt ügyletek árazását illetően a piaci áraktól, mert a társasági adótörvény alapelvei és egyéb részletszabályai alapján bizonyos esetekben az adóhatóság egy társasági adócsoport esetében is kifogásolhatja a kapcsolt ügyletek árazását. Nem lehet továbbá figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy más adózási jogszabályok (pl.: az Áfa törvény és az Adózás rendjéről szóló törvény) is tartalmaznak rendelkezéseket a szokásos piaci ár alkalmazására vonatkozóan a kapcsolt ügyletek tekintetében, mely szabályok alól a társasági adócsoport tagjai nem mentesülnek” – tette hozzá Ádám Endre.


Kapcsolódó cikkek

2023. június 1.

Áfa a digitális korban – az Európai Bizottság új adócsomagja

Új javaslatcsomagot tett közzé 2022 decemberében az Európai Bizottság az általános forgalmi adóztatást illetően, amely nem csak az uniós tagállamok fő bevételi forrása, de egyben az EU költségvetésének legfontosabb finanszírozási forrását is jelenti. A hatásvizsgálatokon pozitív véleményt kapott javaslatok az áfarendszerben több olyan módosítást tartalmaznak, amelyeket nemcsak ismerni kell, de amelyek komoly szakmai-gyakorlati felkészülést, és informatikai fejlesztéseket is igényelnek mind adózói, mind adóhatósági oldalon. Az Áfa-kalauz cikkének célja a módosítási javaslatok indokainak és célkitűzéseinek bemutatása, valamint a tervezet lényegi rendelkezéseinek összefoglalása.

2023. május 31.

Végelszámolással megszűnő cég tulajdonát képező ingatlan értékesítése

Egy belföldi áfaalany társaság végelszámolással kíván megszűnni. A tulajdonát képezi egy olyan ingatlan, amelyet 1997-ben áfával terhelten szerzett be, a beszerzést terhelő áfát levonásba helyezte. Az ingatlant a beszerzés időpontjában még raktárként tartották nyilván, azonban 2013-ban lakásként jegyezték be és jelenleg is lakásként tartják nyilván. A társaság az ingatlant a beszerzése óta megszakítás nélkül gazdasági tevékenysége érdekében hasznosította, viszont az ingatlan értékesítésére vonatkozóan nem választott adókötelezettséget. A társaságnak milyen módon merülhet fel áfakötelezettsége abban az esetben, ha az ingatlant a végelszámolást megelőzően az egyik tulajdonosa és egyben ügyvezetője részére értékesíti, vagy ha az ingatlan tulajdonjogát a végelszámolási eljárás végén a társaság magánszemély tulajdonosai szerzik meg?