Tiltakozik az RMDSZ az adóhivatal megyei vezetőjének leváltása ellen


Tiltakozik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Maros megyei szervezete az adóhivatal (ANAF) magyar nemzetiségű megyei vezetőjének leváltása ellen. Péter Ferenc megyei elnök szerint újragondolják a román kormánypártokkal való együttműködést.

Az RMDSZ területi szervezetének elnöke leszögezte: határozottan elítéli és politikai döntésnek tartja Dénes Irén leváltását, mely „elfogadhatatlan és méltánytalan” mind az érintettel, mind pedig a Maros megyei magyarokkal szemben.

„Ez a magyar közösség iránti tisztelet hiányának világos jele” – mutatott rá Péter Ferenc, aki szerint az eset illeszkedik abba a leváltási hullámba, amely az RMDSZ kormányból történt kiszorítása után kezdődött. Ennek középpontjában a magyar intézményvezetők állnak – húzta alá.
Péter Ferenc állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy a döntés mögött nincs szakmai indok, állítása szerint Dénes Irén vezetése alatt a Maros megyei adóhivatalt a régió legjobban teljesítő intézményei között tartották számon. „Ezt támasztják alá a pénzügyi adatok és az elmúlt időszak statisztikái is, ezért a leváltásra irányuló döntést egyértelműen politikai indíttatásúnak tekintjük” – tette hozzá.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar intézményvezető leváltásáról nem történt előzetes egyeztetés a kormánypártok helyi és megyei képviselőivel, ezért bejelentése szerint az RMDSZ „kénytelen újragondolni” velük az együttműködést. Meglátása szerint ugyanis az eset nemcsak a magyar közösség érdekeinek figyelmen kívül hagyására, de az együttműködés hiányára is rámutat.

„Az RMDSZ Maros megyei szervezete felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen típusú politikai manőverek tovább mélyítik a két közösség közötti megosztottságot, semlegesítik a demokrácia erejét, és magyarellenes hangulatot szítanak” – zárul az állásfoglalás.

A helyi sajtó korábbi beszámolói szerint Dénes Irén 2010-ben került az adóhivatal Maros megyei kirendeltségének élére az RMDSZ javaslatára. A Székelyhon hírportálnak akkor azt nyilatkozta: 1993-tól dolgozik az intézménynél, vezető beosztásban is volt.

Romániában a kormánynak alárendelt intézmények élére politikai alapon nevezik ki a vezetőket, az RMDSZ pedig idén júniusban kiszorult a bukaresti kormányból. Bár a szövetség már nem tagja a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta kormánykoalíciónak, a javaslatára kinevezett erdélyi prefektusokat, alprefektusokat nem váltották le korábbi partnerei.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. január 28.

Különnyugdíjakat töröltek el Romániában

Ellenszavazat nélkül elfogadta a román képviselőház kedden a bírák, pilóták, törvényhozók és diplomaták különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet.
2017. november 14.

Moscovici szerint offshore-feketelista kell

A kormányszintekig mutató, nagy károkat okozó adóoptimalizálás visszaszorítása érdekében hiteles európai feketelistát kell létrehozni, amelyet lehetőleg az eurót használó országok pénzügyminisztereinek legközelebbi tanácskozásán, december 5-én el is kell fogadni – jelentette ki Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésének az adóelkerüléssel és adóparadicsomokkal foglalkozó vitáján, kedden.