Több milliárdos költségvetési csalás és pénzmosás gyanúsítottjait hallgatták ki


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ötmilliárdos költségvetési csalás, illetve egymilliárdos pénzmosás ügyében hallgattak ki hat gyanúsítottat a közelmúltban – tudatta a NAV.

A hatóságok letartóztattak, illetve bűnügyi felügyelet alá helyeztek egy kiterjedt üzleti hálózattal rendelkező cégtulajdonost, a bűncselekményben gyaníthatóan közreműködő fiát, a társaság ügyvezetőjét és még három gyanúsítottat.

A nyomozás adatai szerint az elkövetők a munkavállalókat színlelt módon alvállalkozóknál jelentették be a valós fizetésüknél kisebb összegre, így járulék, áfa és egyéb adónemek meg nem fizetése miatt összesen mintegy ötmilliárd forint kárt okoztak, ami nemcsak a költségvetésnek, de a munkavállalóknak is hátrányos a későbbi táppénz, illetve nyugdíj megállapításakor.

A megalapozott gyanú szerint a színlelt ügyletek hasznából a gazdasági társaság több mint egymilliárd forintot osztalékként egy, az érdekeltségi körébe tartozó ciprusi cégnek utalt, majd kölcsönként feltüntetve továbbutalták a pénzt egy szintén hozzájuk köthető spanyol vállalkozásnak. Pénzmosásra utal, hogy a bűncselekményből származó vagyont bankon átfuttatva igyekeztek legalizálni.

A pénzügyi nyomozók a magyar, illetve külföldi gyanúsítottakat bűnszervezetben, üzletszerűen, különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás, hamis magánokirat felhasználása és pénzmosás miatt hallgatták ki. A gyanúsításban szereplő cselekményekért akár húsz év szabadságvesztés is kiszabható.

A nyomozás az Europol segítségével zajlik. A NAV nyomozói magyar és külföldi vagyontárgyakat – tizenhat spanyol és öt olasz ingatlant, továbbá magyarországi lakóparkot, társasházat, járműveket, követeléseket – zároltak az európai bűnüldözési, ügyészségi és vagyonvisszaszerzési szervezetek együttműködésével. Ennek köszönhetően a bűnös vagyonból származó értékeket már nem lehet eladni, megterhelni. A zárolt vagyonnal a keletkezett kár teljes egészében megtérülhet. A büntetőeljárás végén, a bíróság dönthet majd arról, hogy a több mint húszmilliárd forint értékű vagyon mekkora részére vonatkozzon vagyonelkobzás, illetve pénzbírság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2019. április 1.

Gigantikus áfacsalási ügyben emeltek vádat

Szlovákiai élelmiszeripari termékekkel összefüggő, kétmilliárdos áfacsalási ügyben emelt vádat nyolc ember ellen a Fővárosi Főügyészség – tudatta Ibolya Tibor fővárosi főügyész közleményben hétfőn.
2019. január 31.

Betonacéllal csaltak áfát, öt gyanúsított került őrizetbe

Betonacél-kereskedést folytató bűnszervezetet számoltak fel Nógrád megyében, a bűnszervezet áfacsalással több mint négyszázmillió forintos kárt okozott a költségvetésnek. Az ügyben tizenöt embert gyanúsítanak költségvetési csalással – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának sajtóreferense.