Többet kell fizetni a földhivatali eljárásokért is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 A szokásos áremelések körébe az idén a földhivatali eljárások is belekerültek. Évek óta nem változott ugyanis a tulajdoni lapok díja, és nem emelkedtek az eljárási díjak sem. A földhivatalok bevételeit azonban növelni kellett, januártól tehát jött az emelés. Az új szabályokról az Adó szaklap 2010/4. számában olvashatnak bővebben.

Az elfogadott szigorítások, megszorítások között első helyen említendő, hogy megszűnt a papíralapú, nem hiteles tulajdonilap-másolatok kiadásának a lehetősége. A biztonsági elemek nélküli másolat ugyanis könnyen hamisítható volt, ezért visszaélésekre adott lehetőséget – állítja a földművelésügyi tárca. A papíralapú nem hiteles másolatok megszüntetését indokolta továbbá az is, hogy azok bizonyító erővel nem rendelkeznek, ezért a különféle hivatalos eljárásokban egyébként sem lehetett felhasználni őket. Igaz, hogy a különböző szerződések előkészítésénél, a földhivatali adatok tisztázása során a gyakorlatban sokszor előfordult, hogy az ügyfelek először csak nem hiteles másolatot szereztek be, mivel ezek jóval olcsóbbak voltak, mint a biztonsági elemekkel ellátott hiteles tulajdonilap-másolatok. Sok esetben, így például egy pályázatnál vagy akár egy hitelügyintézésnél általában harminc napnál nem régebbi hiteles másolatot kell csatolni. Éppen ezért a dokumentáció összeállításakor vagy az ügylet előkészítésekor általában célszerűbb volt hitelesítés nélküli tulajdoni lapot beszerezni. A hiteles másolatot pedig a harmincnapos érvényességi idő miatt csak akkor kérték ki az érintettek, amikor beadásra kész volt a teljes dokumentáció.

Ez a lehetőség azonban januártól megszűnt. Nem hiteles másolatot már csak elektronikus formában lehet kiállítani. A hiteles tulajdonilap-másolatért pedig 6250 forintos díjat kell fizetni. A tulajdoni lapról elektronikus dokumentumként szolgáltatott hiteles tulajdonilap-másolatért 3600 forint, a nem hiteles másolatért 1000 forint elektronikus adatszolgáltatási díjat kell fizetni.

A díjakat, valamint az elektronikus adatszolgáltatási díjat annak kell megfizetnie, aki a tulajdonilap-másolat szolgáltatását kéri. A papíralapú tulajdoni lappal kapcsolatos fizetési kötelezettség az ingatlanügyi hatóság pénztárába történő készpénzbefizetéssel, amennyiben pedig a hivatali helyiségben erre lehetőség van, az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával vagy a hatóság számlája javára történő átutalási megbízással teljesíthető. Átutalással történő díjfizetés esetén a tulajdonilap-másolat kiállítása iránti kérelem, előterjesztésekor mellékelni kell a díj megfizetését igazoló okiratot vagy annak másolatát. Az elektronikus adatszolgáltatási díjat külön rendeletben meghatározott módon, az abban megjelölt szerv részére kell megfizetni.

Drágább lett a jelzálogbejegyzés is
A földhivatali eljárások díja 10 százalékkal, a jelzálogjog-bejegyzés vagy -módosítás díja pedig 5 százalékkal nőtt. Így az elsőfokú földhivatali eljárásokért (különféle jogok, tények bejegyzése, módosítása, törlése) változással érintett ingatlanonként 6600 forint összegű díjat kell fizetni, míg a jelzálogjog-bejegyzés (illetve a bejegyzés módosítása) 12 600 forintba kerül. A vagyoni jogok (pl. földhasználat, haszonélvezet, használat, vagyonkezelői jog) törlésének a díja ellenben nem változott, azaz 2000 forint maradt ebben az évben is. Az ügyfél kérelmére elrendelt soron kívüli eljárásért ingatlanonként 10 000 forintot kell fizetni, és 10 000 forint a körzeti földhivatali határozat elleni fellebbezés eljárási díja is.

Amikor kétszer kell fizetni
Több bírósági döntés is született a tulajdonjog-fenntartással készült szerződésekkel kapcsolatos kétszeres díjfizetési kötelezettség ügyében. Ezek szerint, ha az adásvételi szerződést tulajdonjog fenntartással kötik meg, akkor ennek a ténynek a bejegyzéséért és később, a vételár teljes kiegyenlítését követően pedig magának a tulajdonjognak a bejegyzéséért is külön-külön meg kell a jelenleg 6600 forintos díjat fizetni. Ha másik jogi konstrukciót választanak a felek (azaz az eladó a bejegyzési engedélyét későbbi időpontban adja meg, így addig a vevő a tulajdonjog bejegyzési kérelme függőben tartását kérheti csak), akkor a tulajdonjog bejegyzése egyszeri díjfizetéssel, 6600 forintból megúszható. Azt, hogy egy konkrét ügyben melyik megoldás célravezetőbb, a felekkel történő konzultációt követően általában a szerződést készítő ügyvéd határozza meg. Ügyfélként azonban tudni kell, hogy a tulajdonjog fenntartásos konstrukció kétszeres díjfizetéssel jár.

A cikk a cégeket érintően részletesen foglalkozik az aláírásminta földhivatali elfogadásának a kérdésével is.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.