Ukrajna szerint adóparadicsom Észtország


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ukrajna az „adóparadicsomok”, azaz offshore-országok listájába sorolta Észtországot, az észt miniszterelnök személyesen tiltakozott a döntés ellen, amikor találkozott ukrán kollégájával a davosi Világgazdasági Fórumon – jelentette pénteken az UNIAN ukrán hírügynökség.


Jüri Ratas észt miniszterelnök szerint súlyos hibát követett el az ukrán kormány, amit mihamarabb orvosolni kell. Felhívta a figyelmet arra, hogy a minősítés komoly többlet adminisztrációs terheket ró az Ukrajnában működő észt vállalatokra, így veszteséget okoz azoknak.

„Észtország az Európai Unió és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállama, adópolitikája megfelel a nemzetközi normáknak és az ukrajnai jogszabályoknak” – szögezte le Ratas, aki az ukrán pénzügyminisztertől ígéretet kapott az ügy rendezésére. 

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

Az UNIAN felidézi: az ukrán kormány tavaly december végén bővítette ki azon államok listáját, amelyek ukrajnai műveleteit -átruházási árképzésük miatt – ellenőrzendőnek minősít, ami azt jelenti, hogy ezen államokat offshore országoknak nevezi. A listán Észtország mellett Magyarország és Lettország is szerepel – jegyzi meg az ukrán magán hírügynökség.

Frissítés: Volodimir Hrojszman – sajtószolgálatának pénteki közlése szerint – később telefonon beszélt észt kollégájával, akinek ekkor már félreértésnek nevezte és cáfolta, hogy offshore államnak minősítette volna kabinetje Észtországot. Hrojszman kifejtette, hogy Észtország egy olyan listára került fel, amelyen azok az országok szerepelnek, ahol a nem megosztott nyereséghányad után nem kell adót fizetni. Ez az ukrán miniszterelnök szerint alkalmas arra, hogy Ukrajnában a jogi és magánszemélyek csökkentsék adóalapjukat és elkerüljék a megszerzett haszon utáni adófizetést az országban. Hangsúlyozta, hogy az ukrán illetékes szervek csak azokat ellenőrzik, akik Ukrajnában adókötelesek. Hozzátette, hogy ez megfelel a nemzetközi gyakorlatnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.