Üzemitanács-választás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szociális tárca elkészítette az üzemi tanácsok és az üzemi megbízottak választásáról szóló kormányrendelet tervezetét. A tervek szerint január elsején hatályba lépő jogszabály a választás lebonyolításával, az eredmények összesítésével és felhasználásával kapcsolatos kérdésekre terjed ki.

A Munka Törvénykönyve szerint üzemi tanácsot kell választani minden olyan munkáltatónál, illetve a munkáltató minden olyan önálló telephelyén (részlegénél), ahol a munkavállalók létszáma az ötven főt meghaladja. Üzemi megbízottat annál a munkáltatónál, illetve a munkáltató olyan önálló telephelyén (részlegénél) kell választani, ahol a munkavállalók létszáma ötvenegy főnél kevesebb, de a tizenöt főt meghaladja. A munkáltató önálló telephelyén (részlegénél) csak akkor kell üzemi tanácsot, illetve üzemi megbízottat választani, ha az üzemi tanácsi jogosítványokkal kapcsolatos munkáltatói jogok az önálló telephely (részleg) vezetőjét részben vagy egészben megilletik. Az üzemi tanácsot, illetve az üzemi megbízottat három évre választják. Az újonnan létrejövő munkáltatónál három hónapon belül kell az üzemi tanácsot, illetőleg az üzemi megbízottat megválasztani.

A jogszabály tervezet részletesen rögzíti a választáshoz szükséges szavazólap tartalmát. Ennek megfelelően a szavazólapon fel kell tüntetni a munkáltató megnevezését, a jelöltek nevét ábécé sorrendben. Szakszervezet által állított jelölt esetén a jelölt neve után meg kell jelölni a szakszervezet nevét, továbbá azt is, hogy a szakszervezet mely ágazati szakszervezet, valamint országos szakszervezeti szövetség tagja. Nem szakszervezet által állított jelölt esetén a jelölt neve után a „”nem szakszervezeti jelölt”” megnevezés feltüntetését írja elő a tervezet. A szavazólapon rögzíteni kell továbbá a megválasztható üzemi tanácstagok számát, valamint arra való utalást, hogy érvénytelen a szavazat, ha a szavazólapon ennél több jelöltet jelöltek meg. A választási bizottságnak az üzemi tanácsi választásról jelentést kell készítenie. Az elfogadásra váró rendelet meghatározza a jelentés részletes tartalmát is, előírja továbbá, hogy a választás eredményének megállapítását követő 20. napig a jelentést elektronikus úton meg kell küldeni a miniszternek és a jelöltet állító szakszervezet munkahelyi szervének. Az adatszolgáltatás a miniszter honlapján a Munkaügyi Kapcsolatok Információs Rendszer keretében működő üzemi tanács elektronikus adatgyűjtő rendszeren keresztül történik majd.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.