Üzemitanács-választás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szociális tárca elkészítette az üzemi tanácsok és az üzemi megbízottak választásáról szóló kormányrendelet tervezetét. A tervek szerint január elsején hatályba lépő jogszabály a választás lebonyolításával, az eredmények összesítésével és felhasználásával kapcsolatos kérdésekre terjed ki.

A Munka Törvénykönyve szerint üzemi tanácsot kell választani minden olyan munkáltatónál, illetve a munkáltató minden olyan önálló telephelyén (részlegénél), ahol a munkavállalók létszáma az ötven főt meghaladja. Üzemi megbízottat annál a munkáltatónál, illetve a munkáltató olyan önálló telephelyén (részlegénél) kell választani, ahol a munkavállalók létszáma ötvenegy főnél kevesebb, de a tizenöt főt meghaladja. A munkáltató önálló telephelyén (részlegénél) csak akkor kell üzemi tanácsot, illetve üzemi megbízottat választani, ha az üzemi tanácsi jogosítványokkal kapcsolatos munkáltatói jogok az önálló telephely (részleg) vezetőjét részben vagy egészben megilletik. Az üzemi tanácsot, illetve az üzemi megbízottat három évre választják. Az újonnan létrejövő munkáltatónál három hónapon belül kell az üzemi tanácsot, illetőleg az üzemi megbízottat megválasztani.

A jogszabály tervezet részletesen rögzíti a választáshoz szükséges szavazólap tartalmát. Ennek megfelelően a szavazólapon fel kell tüntetni a munkáltató megnevezését, a jelöltek nevét ábécé sorrendben. Szakszervezet által állított jelölt esetén a jelölt neve után meg kell jelölni a szakszervezet nevét, továbbá azt is, hogy a szakszervezet mely ágazati szakszervezet, valamint országos szakszervezeti szövetség tagja. Nem szakszervezet által állított jelölt esetén a jelölt neve után a „”nem szakszervezeti jelölt”” megnevezés feltüntetését írja elő a tervezet. A szavazólapon rögzíteni kell továbbá a megválasztható üzemi tanácstagok számát, valamint arra való utalást, hogy érvénytelen a szavazat, ha a szavazólapon ennél több jelöltet jelöltek meg. A választási bizottságnak az üzemi tanácsi választásról jelentést kell készítenie. Az elfogadásra váró rendelet meghatározza a jelentés részletes tartalmát is, előírja továbbá, hogy a választás eredményének megállapítását követő 20. napig a jelentést elektronikus úton meg kell küldeni a miniszternek és a jelöltet állító szakszervezet munkahelyi szervének. Az adatszolgáltatás a miniszter honlapján a Munkaügyi Kapcsolatok Információs Rendszer keretében működő üzemi tanács elektronikus adatgyűjtő rendszeren keresztül történik majd.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.