Vámszabályok utazóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyári utazási szezon közeledtével, a VPOP közleményben tájékoztatja a külföldre utazókat a legfontosabb utasforgalmi vámszabályokról.

A tájékoztató szerint az úti cél szempontjából különbséget kell tenni aszerint, hogy az Európai Unión belüli, vagy EU-n kívüli helyre utazunk, mert más szabályok érvényesek a Közösségen belül, mint azon kívül.

Közösségen belüli utazáskor a magáncélból szállított termékekre nincs korlátozás, azonban a jövedéki termékekből nem lehet nálunk több a kereskedelmi mennyiségnél. Ez azt jelenti, hogy kereskedelmi mennyiségnek minősül cigarettából az összesen 800 szálat, szivarból 200darabot, szivarkából 400 darabot, fogyasztási dohányból 1000 grammot, sörből 110 litert, köztes alkoholtermékből (például likőrökből) 20 litert, tömény szeszesitalokból 10 litert, borból 90 litert meghaladó mennyiség. Románia és Bulgária felől azonban behozatali korlát van érvényben a cigarettára vonatkozóan, ezekből az országokból ebből a termékből csak 200 szál hozható be.
Európai Unión kívülről vám- és adómentesen légi forgalomban 200 darab cigaretta, vagy 100 darab szivarka, vagy 50 darab szivar, vagy 250 gramm fogyasztási dohány hozható be, míg közúton, vasúton, vagy hajón 40 darab cigaretta, vagy 20 darab szivarka, vagy 10 darab szivar, vagy 50 gramm fogyasztási dohány. Ezen kívül tömény szeszesitalokból 1 liter, borból 4 liter, sörből 16 liter hozható be. Egyéb árukra vonatkozóan légi forgalomban 430 euró, közúton, vasúton és hajón 300 euró a vámmentes értékhatár.

Ha az utazás alkalmával háziállatot is viszünk magunkkal, akkor azt az Európai Unión belül csak állatútlevéllel (pet passporttal) tehetjük meg, amelyet a lakóhely szerint illetékes állatorvos ad ki. Európai Unión kívüli országok esetében eltérőek a szabályok, azonban állatorvosi igazolásra ekkor is szükség van.

A folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők külföldre csak a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik ki magukkal. Kivételek ez alól a nyugtató, élénkítő vagy hallucinogén medicinák, mert ezek kiviteléhez külön engedélyek szükségesek.

Könnyen romlandó termékek – például nyers hús, hentesáru, hústartalmú élelmiszerek, vagy tej – behozatala az Európai Unión kívüli országokból alapvetően tilos. Májustól azonban megváltoztak az élelmiszerekre vonatkozó szabályok Horvátországba kiutazás, illetve Horvátországból beutazás esetén. Ennek megfelelően mindkét ország irányába személyenként 10 kilogramm mennyiségig vihető hús, tej, valamint az ezekből készült termékek. Egyéb országok vonatkozásában azonban célszerű az adott ország diplomáciai képviseleténél érdeklődni a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében.

Amennyiben az utas 10 000 euró, vagy azt meghaladó összegű készpénzzel, vagy ennek megfelelő készpénz-helyettesítő eszközzel rendelkezik, úgy erről a Közösségbe történő belépéskor, vagy az Európai Unióból kilépéskor a vámhatóságnak írásban nyilatkozni kell.

Az utasforgalmi vámszabályokról további részletek a Vám- és Pénzügyőrség honlapján olvashatók.

Forrás: VPOP


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.