Van esély a magyar gazdasági csodára (2. rész)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megalapozott, államilag vezérelt modernizációs stratégia szükséges a magyar gazdasági csodához, melynek lényege a makroszerkezet-váltás, a világgazdasági korszakváltás előtti ágazatok leépítése. Ezért egészen súlyos tévedés a „legiparosodottabb ország” pozíciójának megszerzése érdekében meghirdetett gazdaságfilozófia.


A 2006-2013 közötti pangás után megindulni látszik az újabb Jánossy-féle helyreállítási periódus, amelyet azonban egyelőre súlyosan fékez a hazai fogyasztás (vásárlóerő) elégtelensége. Mindebből következik, hogy mi lendíthetné ki a jelenlegi pangáshoz közeli helyzetből a magyar gazdaságot: egy erőteljes reáljövedelem-felzárkóztató program. Sorozatunk első részét itt olvashatja.

Szerkezetváltás és modernizáció

A gazdasági növekedés tudatos megindítását össze kell kapcsolni a jól megalapozott modernizációs stratégiával, melynek legfőbb eleme kell, hogy legyen a gazdasági makroszerkezet átalakítása.

A magyar gazdaság túlzottan importigényes, energia-és nyersanyagigényes, környezetszennyező hatású. Exportárbevételünk 80-83 százaléka import. Kicsi tehát a magyar gazdaság transzformációs képessége, hozzáadott érték termelő képessége, és ezen csakis egy központilag, kormányzatilag meghatározott modernizációs, szerkezetváltási stratégiával lehet és kell változtatni. Le kell építeni bizonyos ágazatokat, vállalatokat, tevékenységeket: acélkohászat, alumíniumvertikum, bányászat. A szénbányászat és a vájárképzés újraindítása katasztrofális tévedés lenne: hosszú évtizedekre megint elodáznánk a világgazdasági korszakváltást, vagyis a magyar gazdasági makro-szerkezet elkerülhetetlen modernizációját. Ezt a forrást inkább a hazai kkv-szektor modernizációjára, a gazdaság energiaigényességének radikális csökkentésére kell fordítanunk.

Egészen súlyos tévedésnek tartom a „legiparosodottabb ország” pozíciójának megszerzésére meghirdetett „gazdaságfilozófiát”. A mai modern társadalmakban az ipar a GDP 15-18 százalékát, a mezőgazdaság a két-három százalékát, míg a szolgáltatások a 80-83 százalékát adják. Sajnos a „termelő gazdaság” téves koncepciója mögött ott húzódik a régi vulgármaxista felfogás a „produktív és improduktív” szféra megkülönböztetéséről. Vegyük tudomásul, hogy a tanár, az orvos, az ápolónő, a tudós, a fodrász is ugyanúgy értéket, GDP-t termel, mint a kohász, a bányász, az autó-összeszerelő munkás. Sőt! A legfontosabb termelőerő, a humán tőke „termelése” vagy „újratermelése” révén az oktatásügy és az egészségügy a leghatékonyabb termelőszektorok közé tartozik.

Nagyon fontos lenne, ha bizonyos infrastrukturális presztízsberuházások (például stadionok építése) helyett a tényleges termelő-szolgáltató szektorok kapnának prioritást a következő 10-15 évben. Majd ha a gazdaság már valóban megfelelő dinamikával modernizálódik és növekedik, akkor kell az ilyen típusú beruházások luxusát megengednie a magyar társadalomnak és gazdaságpolitikának.

A kis-és középvállalkozói szektornak főként a foglalkoztatás terén, és az importkiváltás terén, tehát a külkereskedelmi mérleg javításában lehetne, kellene az eddigieknél jóval nagyobb szerepet szánni.

Fontosnak tartanám még mindenfajta használt termelő-berendezés, közlekedési eszköz behozatalának tiltásszerű korlátozását, valamint a használt fogyasztási cikkek behozatalának visszaszorítását is. Súlyos tévedésnek kell minősíteni például a budapesti közlekedés részére történt nagyarányú ilyesfajta beszerzést az elmúlt években. Azt se feledjük, hogy az ilyen beszerzések mögött mindig ott húzódik a nagyarányú korrupció lehetősége.

Ki kell még térni a „versenyképes adórendszer” ábrándjára, illúziójára. Tisztázni kellene végre, hogy az adórendszer a keynesiánusi költségvetési politikai eszköztár része, és mint ilyen, már régen kimerült eszköztár. Egyszerűen ezért, mert a költségvetés bevételi és kiadási oldalai már merevekké váltak, mégpedig politikai okokból, nem lehet őket erőteljesen változtatni. Ezért tértek át a monetaristák a pénzmennyiség útján történő szabályozásra, az adórendszeren keresztüli, és egyéb költségvetési jellegű szabályozásról. Nem az adórendszerrel, a fogyasztás és elosztás felszíni szféráival kell bíbelődnie a gazdaságpolitikának, hanem a gazdaság mélyáramaihoz kell nyúlnia, vagyis a gazdasági makro-szerkezethez.

               

A külföldi vállalatok bevonása a közteherviselésbe

A külföldi vállalatoknak, főként a multinacionális vállalatoknak sok kedvezményt nyújtottunk az elmúlt két-és fél évtizedben közvetlen beruházási támogatás, adómentesség, vagy adókönnyítés formájában.

Ne feledjük el azonban az olcsó magyar munkaerőt sem. Most szép finoman, de határozottan tudatosítani kell a külföldi vállalkozókkal, vállalatokkal, hogy ennek vége: ugyanazt az adót kell fizetniük, amit a hazai vállalatoknak. Nem fognak emiatt ezek a vállalatok kivonulni, hiszen rengeteg előnyt élveznek itt, például a földrajzi helyzetet, és a továbbra is olcsó béreket. Ez utóbbi helyzeten is szép lassan, de változtatnunk kell a kötelező minimálbér-emelés „technikája” révén, itt most értve bizonyos szakmákra külön-külön is a kikényszerített minimális bérszínvonalat, amelynek felzárkózó ütemű tendenciát kell produkálnia a következő másfél évtizedben. Ez alatt azt értem, hogy másfél évtized múlva már egyenlőnek kell lennie a Lajtán innen és a Lajtán túl ugyanazért a munkáért kifizetett bérnek.

Sorozatunk harmadik, befejező részében a magyar gazdaság növekedési potenciáljáról és a súlypontképzés fontosságáról lesz szó.

Szerzőnk közgazdász, egyetemi docens.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.