Varga: az adózás egyszerűsítése is szerepel a versenyképességi csomagban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány elé kerül szerdán a versenyképességről szóló javaslatcsomag, amelyet hétfőn fogadott el a Nemzeti Versenyképességi Tanács (NVT) – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.

A pénzügyminiszter jelezte: a program része a gazdaság jelenlegi helyzetének elemzése, illetve a részletes cselekvési terv az ország versenyképességének javítására.

Elmondta: a programcsomagba bekerültek a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a pénzügyi tárca versenyképességi javaslatai.

A pénzügyminiszter kiemelte: a tanács által elfogadott program hat fő területen tesz javaslatot konkrét lépésekre. Ezek között szerepel az adózás egyszerűsítése, az adóadminisztráció gyorsítása, a kismamák, az inaktívak és a közfoglalkoztatottak munkába állásának ösztönzése, a vállalatok üzleti környezetének minőségi javítása, az oktatásnak a gazdaság igényeihez igazítása.

A pénzügyminiszter közölte: a javaslatcsomag 30 javaslatot tartalmaz. Elmondása szerint a tanács konkrét javaslatokat fogalmazott meg, ilyen például az M9-es autópálya megépítése, és vannak olyan javaslatok is, amelyeket a kormány fog konkrét formában kidolgozni.

Hozzátette: a versenyképesség javítását tekintve további fontos feladat a vállalati termelékenyég növelése, egyúttal az innovációs rendszert és a közszférát is hatékonyabbá kell tenni a digitális megoldások alkalmazásával.

A miniszter szerint nagy szükség van a gazdaság igényeihez alkalmazkodó, készség- és képességorientált oktatási rendszer biztosítására, az egészségügyi alapellátást meg kell erősíteni, továbbá szükség van a prevenciós programok javítására, kiszélesítésére.

Varga Mihály rámutatott: a versenyképesség javításához nélkülözhetetlen az e-kormányzás, a digitális ügyintézés javítása, kiterjesztése; a hatékonyságot a közszféra munkájában is javítani kell.

A pénzügyminiszter jelezte: a versenyképességi tanács olyan programot állított össze, amely konkrét határidőket is kijelöl felelősökkel, hogy a kormány legalább negyedévente nyomon kövesse a versenyképességi program megvalósulását.

A munkaerőköltségek alakulására vonatkozó kérdésre Varga Mihály elmondta: azt akarják elérni, hogy a munkaerőköltségek csökkenjenek.

A szociális hozzájárulási adó mértékét tovább csökkentik, 2-2 százalékponttal – mondta. A jelenlegi hatéves bérmegállapodást folytatni szeretné a kormány 2022 végéig, előfordulhat azonban, hogy a jövőben át kell majd vizsgálni; ez egyelőre nem indokolt.

Varga Mihály kérdésre elmondta: az új állami, nyugdíj-előtakarékossági célú kötvény koncepcióján most dolgoznak, és remélhetőleg jövőre az Államadósság Kezelő Központ megjelenik a piacon a konkrét termékkel.

Úgy vélte, ha a versenyképességi javaslatokat ebben a formában elfogadják, akkor annak legalább félszázalékos hatása lehet a gazdasági növekedésére.

A pénzügyminiszter a 400 órás túlórakeretre vonatkozó kérdésre elmondta: ezt két parlamenti képviselő terjesztette be, ezzel tételesen nem foglalkozott a versenyképességi tanács. Hozzátette azonban, hogy a foglalkoztatási szabályok minél hatékonyabbá tétele, a minél lazább keretek kialakítása a cél.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a sajtótájékoztatón elmondta: a javaslatok elfogadása és megvalósítása jelentősen javítaná a kkv-k innovációs képességét, elérhető tenné, hogy 2020-ra a GDP-hez mérten 1,8 százalékra emelkedjenek a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások.

A miniszter szerint jól átgondolt program a javaslatcsomag. Palkovics László közölte: az ország versenyképessége szempontjából fontos, hogy a magyar kis- és közepes cégek előbb-utóbb saját termékkel jelenjenek meg a piacon.

Beszélt arról is, hogy azt szeretnék, ha az iskolák vállalati szakembereket vonnának be az oktatásba.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.

2024. június 27.

Leleplezték a számlagyárat

Építőipari tevékenységről és munkaerő-kölcsönzésről fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a NAV.