Várják a kereskedők az akciótervet
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kereskedelemben a költségek közül a bérköltség a legnagyobb, így számukra különösen előnyös lehet a munkavédelmi akcióterv. Ezzel együtt a kereskedők egyelőre a tervezett elbocsátások elmaradását remélik a tíz ponttól.
A kereskedelem a második legnagyobb foglalkoztató szektor a gazdasági ágak között, összesen 340 ezer alkalmazottja van. A nagy munkaerőigény miatt a vállalkozásoknak különösen fontos a bérköltségek alakulása, így a tervezett intézkedések előnyei itt fokozottan érvényesülhetnek – mondta Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára emlékeztetett: a kereskedelem adja a hazai GDP csaknem 10 százalékát; ha a cégeknek kevesebb járulékot kell fizetniük, az egyértelműen csökkenti a költségeket, vagyis javul a versenyképességük.
Az OKSZ főtitkára úgy fogalmazott: a jelenlegi piaci helyzetben nem lehet a munkahelyek számának gyors növekedésére számítani, de az intézkedéscsomag munkahelyeket menthet meg. A szakember emlékeztetett arra, hogy 2007-2010 között körülbelül húszezerrel csökkent a kereskedelmi alkalmazottak száma.
Szintén nagy eredménynek tartaná a meglévő munkahelyek megőrzését az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-COOP Szövetség) elnöke. Zs. Szőke Zoltán elmondta: a kereskedelmi vállalkozások árbevétele még az élelmiszer-kiskereskedelemben is csökken, sok vezető próbál a létszámon takarékoskodni, de a kereskedelemben egy ponton túl ez nem lehetséges. Az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke szerint a munkahelyvédelmi terv hatására a tervezett elbocsátások „lekerülhetnek napirendről”.
A munkahelyvédelmi akciótervről az Adó Online elemzését itt olvashatja, a terv részleteit itt találja.
(Forrás: MTI)