Visszafele sülhet el az áfa-szabályozás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még mindig nem tudta megnyugtatóan feloldani a fordított adózás alá tartozó, ingatlanokkal kapcsolatos szabályozást a Pénzügyminisztérium. A májustól hatályos rendelkezés persze jelentősen szűkíti a korábbi ellentmondásokat, ám azokat nem számolja fel teljesen.

A korábbi, januártól hatályba lépett rendelkezés szerint a fordított adózást kell alkalmazni az ingatlanokhoz kapcsolódó építési, szerelési, fenntartási, takarítási karbantartási vagy bontási munkálatoknál, a jogszabály azonban nem határozta meg, mit is ért ingatlan fogalmán. Vagyis egy torony, egy cső, egy vezeték elhelyezésének, megépítésének áfabesorolása nem volt egyértelmű. Ezt kezdetben egy állásfoglalással korrigálta a minisztérium, amelyben ingatlannak minősített minden dolgot, ami a földhöz kapcsolódik – ennek alapján még a fűnyírás is ebbe a kategóriába tartozott.

Az új, májustól érvényes szabály szerint kétféleképp állhat elő fordított adózás: az ingatlan-nyilvántartás hatálya alá eső ingatlan átadása és az építésiengedély-köteles munkák elvégzése során. A gond az, hogy az új szabályozás is túl pongyolára sikeredett: „”az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzendő ingatlan”” kifejezést használja, ám az ingatlan-nyilvántartásba nem ingatlanokat, hanem ahhoz kapcsolódó jogokat jegyeznek be. Így például egy vezeték beépítése is megjelenik a nyilvántartásban mint szolgalmi jog – mondta Pénzely Márta, a Deloitte szakértője egy az Amerikai Kereskedelmi Kamara által rendezett előadáson. Ennek alapján tehát továbbra is bizonytalan, hogy a cső fektetése fordítottan adózik-e vagy sem.

Az sem segít sokat, hogy az új szabály szerint a fordított adózás alá az építési hatósági engedélyhez kötött tevékenység tartozik – ilyen ugyanis nincs. Nem egyértelmű a jogszabály-alkotói akarat: az önkormányzattól beszerzendő engedélyre, vagyis építésügyi hatósági engedélyre vonatkozik-e a kitétel, vagy adott esetben több hatóság (katasztrófavédelmi, környezetvédelmi) által kiállított engedélyre. A szakértők most arra várnak, hogy a pénzügyi tárca megfelelő állásfoglalást készít a felmerült kérdésekkel kapcsolatban.

Hiányos átmenet

Az átmeneti szabályozással sem birkózott meg sikerrel a tárca: egy építési beruházás esetében például nem egyértelmű, hogyan kell a részszámlák kiállítása során eljárni. Az áprilisban kiállított számlák esetében még fordítottan kell adózni, de a májusban kiállított részszámlánál már nem tudni, milyen adózást kell követni. Emellett – jóllehet a takarítást kivették a fordított adózás alól – például nem egyértelmű, hogy egy építési beruházás során elrendelt sitteltakarítás az építés részeként fordítottan adózik-e – szögezte le Pénzely Márta.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.