Visszamenőlegesen lehet még energiatámogatást kérni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Március végéig visszamenőleges hatállyal lehet az energiatámogatással kapcsolatos fogyasztói igényeket előterjeszteni. Amennyiben ezt követően kerül sor a kérelem előterjesztésére – akár a jogosult késedelme miatt, akár azért, mert év közben keletkezett a jogosultság – csak a következő hónaptól jár a támogatás.

Január elsejétől az a fogyasztó jogosult energiatámogatásra, aki a gáz- illetve a távhőszolgáltatást háztartási célra veszi igénybe, és akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 93 905 forintot. A család egy fogyasztási egységre jutó jövedelmét úgy kell kiszámítani, hogy a háztartás összjövedelmét el kell osztani a háztartás tagjaira eső fogyasztási egységek együttes összegével.

A fogyasztási egység alatt a háztartáson belül élők jogszabályban meghatározott arányszámát kell érteni:

  • a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,
  • a második nagykorú tag arányszáma 0,9,
  • minden további nagykorú tag arányszáma 0,8,
  • az első és második kiskorú tag arányszáma személyenként 0,8,
  • minden további kiskorú tag arányszáma 0,7.

A magasabb összegű családi pótlékra jogosult tag, a fogyatékossági támogatásban részesülő tag után, illetve ha a háztartásban egyedülállóként nevelő szülő él, akkor rá tekintettel a figyelembe vett arányszán 0,2-el növekszik.

Például: kétgyermekes, négytagú család esetében támogatás akkor jár, ha a szülőknek a megelőző három hónapban az együttes nettó jövedelmük a havi 328 667 forintot (3,5 x 93 905) nem haladta meg.

A kérelemben a nettó jövedelmi adatokat (szja-val, járulékokkal, magánnyugdíj-pénztári tagdíjjal csökkentett jövedelmet) kell feltüntetni azzal, hogy a megelőző három hónap átlagos jövedelmét kell a támogatási jogosultság szempontjából figyelembe venni. A fogyasztó, illetve a háztartás tagja egyidejűleg csak egy lakóingatlan tekintetében jogosult a támogatásra. A támogatás csak a lakás céljára használt ingatlan tekintetében igénybe vett gázfogyasztásra és távhőfelhasználásra jár. Energiafajtánként és mérőóránként azonban külön-külön igénylőlapot kell kitölteni, ha az adott lakásban több energiafajtát használnak, vagy több mérőórán keresztül történik a mérés.

A kérelmeket a Magyar Államkincstár illetékes megyei területi igazgatóságához – a fővárosban és Pest megyében a Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatósághoz kell benyújtani. Amennyiben a fogyasztó az igénylőlapot 2007. március 31-éig benyújtja, a támogatást a feltételek fennállása esetén január elsejétől állapítják meg. Amennyiben ezt követően kerül sor az igénylésre (például áprilisban), akkor már csak a következő hónaptól (ebben az esetben májustól) jár a támogatás.

Az Adó TB-Kalauz 2007/1. számában, dr. Babinecz Orsolya cikkében olvashatják el a kérelem kitöltésével kapcsolatos további tudnivalókat illetve innen tájékozódhatnak a fajlagos támogatási mértékekről is.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 12.

Részesedés bejelentésének lehetősége

Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.