Vitatott cseh adóreform


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cseh kormány törékeny parlamenti többsége és a koalíciós partnerek közötti nézetkülönbségek egyaránt kétségessé teszik, hogy a holnapi szavazáson a kabinetnek sikerül keresztülvinnie költségvetési reformcsomagját a törvényhozáson.

Mirek Topolánek kormányfő az első olvasatban szűk többséggel júniusban elfogadott reformtervezetének célja az idei várható négyszázalékos költségvetési hiány háromra való lefaragása 2008-ban. A tervezet eredeti formájában úgy rendezné át az adóstruktúrát, hogy a magasabb jövedelműek és a vállalatok részesüljenek több kedvezményben (VG, június 7.).

Ennek keretében 2010-ig fokozatosan 24-ről 19 százalékra csökkentenék a vállalati nyereségadót, és egységes, 15 százalékos személyi jövedelemadót vezetnének be. Ugyanakkor lefaragnák a szociális juttatásokat, a három évet betöltött betegeket vizitdíj fizetésére köteleznék, szigorítanák a táppénz kifizetését, valamint korlátoznák a gyereknevelési és szülési támogatásokat.

A kormányfőnek nemcsak az ellenzéki szociáldemokraták (CSSD) kritikájával kell szembenéznie, de saját pártja, a Polgári Demokraták (ODS), a koalíciós partner Kereszténydemokraták (KDU-CSL), illetve a Zöldek (SZ) soraiból érkező kritikákra is meg kell felelnie. Ráadásul a szerdai szavazás kimenetele nagyban függ a két volt szociáldemokrata honatya véleményétől is, akik csak bizonyos feltételek mellett hajlandók támogatni kívülről a 200 fős parlamentben száz képviselői helyet szerzett koalíciót. Az már csak hab a tortán, hogy a cseh szakszervezeti szövetség (CMKOS) mára sztrájkot helyezett kilátásba a reformtervezet azon kitételei miatt, amelyek szerintük hátrányosan érintik a bérből és fizetésből élőket. Szinte nulla az esélye annak, hogy az alsóház elutasítja a csomagot a szerdai végső szavazáson, de ehhez valószínűleg változtatásokra lesz szükség – idézi a szavazás eredményével kapcsolatban bizakodó Miroslav Kalousek pénzügyminisztert a Forbes. Topolánek már korábban leszögezte, hogy egy esetleges parlamenti kudarc esetén lemond a kormány, és előre hozott választásokat tartanak.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.