Céges rendezvények év végén – mire figyeljünk oda, hogy ne kerüljünk bajba


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év végén két dolgot várnak a szerencsésebb munkavállalók: a céges karácsonyi bulit és az év végi bónuszt. Azonban az ünnepi hangulat közepette sem szabad elfeledni a szabályok betartásának fontosságát. Az alábbiakban Az év végén két dolgot várnak a szerencsésebb munkavállalók: a céges karácsonyi bulit és az év végi bónuszt. Azonban az ünnepi hangulat közepette sem szabad elfeledni a szabályok betartásának fontosságát. Az alábbiakban néhány jótanácsot olvahatnak arról, hogy mire érdemes odafigyelni a céges rendezvényeken munkáltatóként vagy munkavállalóként. 

A céges ünnepi rendezvények munkajogi szempontból  

A munkajog nem huny szemet a szeretet ünnepére tekintettel a szabályok felett, ugyanis a sokak által várva várt ünnepi céges rendezvényeken sem szabad megfeledkezni a Munka törvénykönyvének (a továbbiakban: „Mt.”) szabályairól.  

Tehát amikor a törvény azt mondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné, akkor ne feledkezzünk meg arról a céges ünnepi rendezvényen sem, hogy a munkaviszony fennállása bizony a parti hevében is köt minket, hiszen erre tekintettel szerepelhetünk a meghívottak listáján. 

Természetesen többnyire ezek a céges események tipikusan nem reggel 8 és este 6 között kerülnek megrendezésre, így felmerülhet a kérdés, hogy munkaidőn túl miért is lehet szükség ilyen szigorúan venni a szabályokat. „Az Mt. ismét könyörtelen az ünnepelni vágyókkal, ugyanis kimondja, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének veszélyeztetésére.

„Ezt különös tekintettel ajánljuk azok figyelmébe, akik esetében a hagyomány szerint ügyfelek vagy üzleti partnerek is meghívást kapnak a céges ünnepi rendezvényre” – hívja fel a figyelmet a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvéde. 

Az alábbiakban néhány jótanács a teljesség igénye nélkül, mely szituációkat lehet érdemes kerülni a fentiek tükrében az év végi céges ünnepi rendezvényeken: 

  • Alkoholtól mámorosan ne pletykáljunk a munkáltatónkról, vagy üzleti partnereinkről, ügyfeleinkről! 
  • Óvakodjuk a bántó, sértő megjegyzésektől kollégáink vagy a rendezvényen részt vevő egyéb személyek vonatkozásában! 
  • A kollégákkal a táncos mulattságon lehetőség szerint kerüljük a szó szoros értelmében vett „kéz- és láb törést”! 
  • Ne az év végi céges eseményen valljunk szerelmet a csinos kolléganőnek / jóképű kollégának! 
  • Ne randalírozzunk, rongáljunk vagy dulakodjunk! 
  • A „nem” az valóban „nem”-et jelent, viselkedjünk érett felnőttek módjára! 

Adatvédelmi kérdések a céges bulikon  

Minden céges eseményen felmerül az adatkezelés kérdésköre, melytől az ünnepek szellemében sem tekinthetünk el. A vendéglista összeállításánál személyes adatok kezelése merül fel a beléptetésnél, sőt az ajándékcsomagok összeállításánál is, amire minden esetben figyelemmel kell lennie a munkáltatóknak.  

Azonban a legérzékenyebb téma a fényképek és videófelvételek kérdésköre. Ezen felvételek, amennyiben nem vagyunk kellően elővigyázatosak bizony jogsérelmet is okozhatnak kollégáink, üzleti partnereink számára, sőt rossz színben is feltüntethetik a céget, annak jó hírnevét kockára téve.  

„A tömegfelvételek polgári jogi megítélése köztudottan kivételt képez a hozzájáruláshoz kötött képmás készítés, valamint közzététel alól, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy többszáz fős multinacionális vállalat ünnepi rendezvényén készült felvétel sem feltétlen sorolandó a tömegfelvétel kategóriába” – emlékeztet dr. Szabó Gergely ügyvéd. „A bírói gyakorlat szerint az, hogy valaki nem egyedül szerepel egy felvételen még nem meríti ki a tömegfelvétel fogalmát, tömegfelvételről kizárólag abban az esetben beszélhetünk, amennyiben az egyén nem önmagában, vagy kiemelve a tömegből (individualizálva), hanem mint sokaság jelenik meg, az összhatásra koncentrálva egyéni ábrázolás nélkül.” 

Tartsuk szem előtt az adatvédelmi és személyiségi jogi szabályokat. Így tehát amennyiben a rendezvény résztvevőiről felvételt kívánunk készíteni ne feledjük, hogy a képen szereplő kollégák minden esetben hozzá kell járuljanak, továbbá az elkészült felvételek közzétételéhez is külön beleegyezésüket kell kérni, amelyet nem a parti hevében, hanem inkább másnap, tiszta fejjel érdemes megtenni.

  • Ne készítsünk videófelvételt a mókásan táncoló kollégákról! 
  • Ne örökítsük meg a vállalhatatlan állapotban mulatozó főnökünket! 
  • Bármennyire is csinosak a kollégák vagy kolléganők  az ünnepi öltözékükben, az nem jelenti azt, hogy készíthetünk saját célból fényképsorozatot róluk! 
  • A hozzájárulást minden platformra külön-külön is kérjük meg, mivel más jellegű képeket érdemes közzétenni LinkedIn-en mind Instagramon, nem is szólva a TikTok videókról. 

További jótanácsok a rendezvények kapcsán 

Mindezek mellett, amennyiben túlcsordulna az ital és a jó kedv ne feledjük, hogy a jó hangulat hatására hajlamos megeredni a nyelvünk, így az üzleti titkok is veszélybe kerülhetnek, ezért, ha egy mód van rá bölcsebb a szenzitív témákat egy másik alkalommal megvitatni kizárólag az érintett személyek körében.  

Utolsó jótanácsként pedig az alkoholban oldódó reflexeinkre tekintettel, amennyiben gépjárművel érkeztünk a rendezvényre, de sor került ünnepi koccintásra érdemes taxival vagy sofőrszolgálattal távozni a neves eseményről. 

Forrás: Pro Lowyer Consulting, dr. Szabó Gergely ügyvéd


Kapcsolódó cikkek

2024. december 13.

A társaságiadó-előleg módosítása

Társaságunk negyedéves gyakorisággal fizeti a társasági adó előlegét. A 2024-es adóév első két negyedévére, a 2229 jelű bevallásban bevallott adóelőleg összege lényegesen meghaladta a 2024-re várható adatok alapján kalkulált adó összegét. Éppen emiatt kértük az adóhatóságtól a 2024 április és július hónapokban fizetendő adóelőleg mérséklését. Egy új megbízatásnak köszönhetően viszont a társaságunk 2024-es várható eredménye nagyságrendekkel magasabb lesz, mint azt korábban gondoltuk. Mindez azonban csak most, az év vége felé közeledve vált egyértelművé. A kérdésünk arra irányul, hogy szükséges-e ilyen esetben a 2024. IV. negyedévi előleg „felfelé” történő módosítását kérni. Számíthatunk-e valamilyen bírságra?

2024. december 13.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (4. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa-rendszerében.