Sokaknak nehéz a törlesztés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyarok 37 százalékával időnként előfordul, hogy nem tudja törleszteni tartozásait – derül ki az Intrum Justitia európai fogyasztói fizetési jelentéséből.


A követeléskezelő keddi tájékoztatása szerint a megkérdezett európaiak 44 százaléka legalább egyszer késve fizette be számláját az elmúlt 12 hónap során, ennek fő oka, hogy nem volt meg a számlák rendezéséhez szükséges összeg.

A késve fizetők aránya a legmagasabb Görögországban, ahol a megkérdezettek 76 százaléka nem fizetett időben. A második Magyarország, ahol ez a mutató 64 százalék. Dániában és Spanyolországban a legalacsonyabb a késve fizetők aránya, de még itt is a lakosság 31 százaléka, azaz csaknem minden harmadik ember fizetett határidőn túl az elmúlt évben.

Tízből három magyar megkérdezettben felmerült már a külföldre költözés gondolata pénzügyi helyzete miatt. Ez az arány a kutatásban résztvevő országok közül Görögország mellett Magyarországon a legmagasabb. Összességében azonban 5 százalékkal csökkent a pénz miatt elvágyódók aránya tavaly óta.

 

Európai átlagban a megkérdezettek csaknem 30 százalékának az adósságok visszafizetése problémát jelent, a magyar lakosság esetében ez az arány csaknem 40 százalék. Az európaiak elsősorban banki forrásból próbálják megoldani anyagi gondjaikat, míg Magyarországon inkább a család és a barátok nyújtanak segítséget.

Mind az európai, mind a magyar megkérdezettek csaknem azonos arányban, körülbelül 20 százalékban értenek egyet azzal, hogy a pénzügyi oktatás hiánya szerepet játszik a rossz anyagi helyzet kialakulásában.

A felmérés szerint tízből négy magyar gondolja úgy, hogy nincs elég pénze a kiegyensúlyozott és méltányos életvitelhez, ugyanakkor minden ötödik válaszadó szerint anyagi helyzete biztosan javulni fog. A magyar válaszadók a tavalyi évhez képest kedvezőbben látják a jövőt, 4 százalékkal többen bíznak abban, hogy személyes pénzügyi helyzetük javulni fog, és ugyanennyivel nőtt azok aránya is, akik hosszú távon is bíznak ebben – közölte az Intrum Justitia.

A követeléskezelő vállalatcsoport évente elkészíti az európai fogyasztói fizetési jelentést, az idei kutatásban 21 európai ország több mint 21 ezer állampolgára vett részt, köztük 1005 magyar.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.