EU-javaslat a multinacionális cégek minimumadójáról
Az irányelvtervezet meghatározza, miként fogják alkalmazni a gyakorlatban a 15 százalékos tényleges adókulcs elvét az EU-ban; szó van benne kivételekről és postafiók-cégekről is.
Az irányelvtervezet meghatározza, miként fogják alkalmazni a gyakorlatban a 15 százalékos tényleges adókulcs elvét az EU-ban; szó van benne kivételekről és postafiók-cégekről is.
Július 1-én az OECD Inclusive Framework nevű akciócsoportja (amely a BEPS-projektben közreműködő országok inkluzív keretrendszerét jelöli) elfogadta a globális adóreform keretét létrehozó nyilatkozatot, amely 2021. október 8-án az adóreform fennmaradó technikai elemeit véglegesítő megállapodás formáját öltötte (beleértve a globális minimumadót is), immár 136 aláíróval. Ezúttal az Európai Unió tagállamai teljes egészében csatlakoztak a kezdeményezéshez, köztük a korábbiakban kimaradt Magyarország, Írország és Észtország is.
Janet Yellen reméli, hogy a amerikai kongresszus elfogadja a globális minimumadóról szóló tervezetet.
Az Európai Bizottság felfüggeszti a digitális adózás bevezetésére irányuló tervét, hogy ne veszélyeztesse az igazságosabb adózással kapcsolatos globális megállapodásra vonatkozó terveket.
Az Adó-Tanácskozás online ülésén a résztvevők egyetértettek abban, hogy a 15 százalékos minimumadó bevezetése nemcsak Magyarország, hanem az egész Európai Unió versenyképességét veszélyeztetné – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
Thierry Breton, a belső piacért felelős európai uniós biztos üdvözölte azt az amerikai elképzelést, amely szerint egy 21 százalékos globális társaságiadó-minimumot állapítanának meg a nemzetközi tevékenységet folytató vállalatok számára függetlenül attól, hogy a nyereségük mely országhoz kötődik.