Javult a háztartások fizetőképessége az év végén
Az utolsó negyedévben javult a magyar lakosság fizetőképessége az előző évhez képest, ugyanakkor 2021 egészére a stagnálás volt jellemző – közölte az Intrum követeléskezelő.
Az utolsó negyedévben javult a magyar lakosság fizetőképessége az előző évhez képest, ugyanakkor 2021 egészére a stagnálás volt jellemző – közölte az Intrum követeléskezelő.
A lakosság fizetőképessége az előző negyedévhez képest 8 százalékkal csökkent, a tavalyi év azonos időszakában látott adatnál azonban 14 százalékkal magasabb – derül ki az Intrum követeléskezelő vállalatcsoport és a GKI gazdaságkutató intézet indexéből.
Az ágazat a gazdaság több szektora, köztük az export és a bankszektor jobb teljesítményéhez is hozzájárult, a követeléskezelő cégek több mint 100 milliárd forinttal járultak hozzá a költségvetéshez – olvasható az Intrum és a GKI kutatásában.
A hitelmoratóriumot igénybe vevők 36 százaléka még nem áll készen a hitele újbóli törlesztésére – tájékoztatta legújabb felmérése eredményéről az Intrum követeléskezelő.
Már nem annyira a cég túlélése a kérdés, hanem, hogy képesek lesznek-e növekedni, és új alkalmazottakat felvenni – derül ki az Intrum felméréséből.
A tavaly áprilishoz képest nagyrészt helyreállt a magyar háztartások fizetőképessége, az év hátralevő részében a foglalkoztatottság és a hitelmoratórium alakíthatja leginkább a lakossági fizetőképességet az Intrum és a GKI legfrissebb adatai szerint.
A fiatalokat és a nyugdíjaskorúak pénzügyeit érintette leginkább a koronavírus-válság tavaly a negyedik negyedévben, ugyanakkor a fiatalok csaknem tizede óvatosabb gazdálkodással vagy félállás vállalásával növelni tudta megtakarításait – közölte az Intrum követeléskezelő.
A gazdasági fellendüléssel együtt a háztartások vagyona is nőhet az idén, de az infláció alakulásán múlik, hogy a fizetőképességük is javul-e közölte az Intrum követeléskezelő a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel készített felmérése alapján.
A magyar vállalkozások 29 százaléka a korábbinál óvatosabban vesz fel hitelt, 27 százaléka pedig előtörleszti a már a meglévő hiteleit – derül ki az Intrum követeléskezelő február és május között készült felméréséből, amelynek eredményeit csütörtökön tették közzé.
Míg az európai cégek 56 százaléka számít egy éven belül recesszióra, a magyar vállalatoknak csak 50 százaléka véli úgy, hogy 2020-ban csökkenhet az ország GDP-je, 45 százalékuk pedig nem idén hanem csak később számít visszaesésre – derül ki az Intrum követeléskezelő nemzetközi felméréséből.
Rendkívül rövid fizetési határidőket szabnak a magyar vállalatok, emiatt sok egyéni ügyfél kénytelen halasztást kérni – derült ki a követeléskezelő Intrum 29 országra kiterjedő Európai Fizetési Jelentés című reprezentatív kutatásából.